Tegnap, magyar idő szerint 21:22 perces indulással a Crew Dragon sikeresen feljutott az űrbe. De miért olyan fontos ez?
Miután a csütörtöki indulást el kellett halasztani az időjárási viszonyok miatt, szombaton késő este végre sikerült fellőni az űrbe a SpaceX első olyan rakétáját, mely embereket szállít. Ezt egy Falcon-9 hordozórakéta “kísérte ki” a légkörünkből, mely ezután sikeresen visszatért a Földre.
Oké, de mi ebben a nagy dolog?
Több dolog miatt is. Elsősorban azért, mert az Egyesül Államok, amerikai földről nem indított már 9 éve asztronautákat, most azonban rögtön kettőt is. Az utóbbi években mindig az oroszok segítették ki az amerikai űrutazást technológiával. Másrészt a Demo-2 küldetés kilövésének sikeressége azt is jelenti, hogy elkezdődött a kereskedelmi űrutazás időszaka, ugyanis magáncég, mint a SpaceX, még SOHA nem küldött embert az űrbe. Persze ehhez a jelenlegi akcióhoz a NASA közreműködésére még szükség van, főleg a Nemzetközi Űrállomáshoz való csatlakozás miatt, ami éppen akkor már finisben van, 19 órával a fellövés után, mikor a cikkünket írjuk.
Hamarosan több ember is feljuthat az űrbe, ki a tudomány nevében, ki pedig csupán azért, mert megfizethetővé válik. A Falcon-9 visszatérése sem csupán azért szükséges, mert az olyan menő és Elon Musk tud vele villogni, hanem a többszöri újrafelhasználása jelentősen csökkenti a költségeket. A történelemkönyvekben majd ott lesz ez az esemény, ebben egész biztosak lehetünk.
De ez a projekt is kíváncsivá tett bennünket, méghozzá a sör miatt:
Addig mi egész biztosan nem megyünk sehová, míg nem lesz sör az űrben!
Csütörtök este indult útjára a SpaceX Falcon 9-es hordozórakétája az amerikai légierő floridai, Cape Canaveral-i támaszpontjáról, egy Dragon pilóta nélküli teherűrhajóval a Nemzetközi Űrállomásra, 2550 kilogrammnyi szállítmánnyal. Ez önmagában nem érdekes, gyakran történik ilyesmi, újabban szinte kivétel nélkül sikerrel. De ami miatt írunk erről, az nem maga a projekt.
(Borító: Twitter/NASA)