Döntött a NASA, de Jeff Bezosnak ez nagyon nem tetszik, ahogy a Dynetics vállalatnak sem.
Az Artemis-program keretében történő Holdra szálláshoz a leszállóegységet: Jeff Bezos cége, a Blue Origin, a Dynetics, valamint Elon Musk vállalata, a SpaceX közül választotta ki a NASA, hogy ki építheti fel a Hold felszínén, végül a SpaceX lett a nyertes, akik a célra egy Starship űrhajót használnának majd. A döntést a két vesztes vállalat az Egyesült Államok számvevőszékénél (Government Accountability Office/GAO) közösen támadták meg, olyan indoklásokkal, hogy szerintük több nyertest kellett volna kiválasztani, illetve a pályázat elindításakor már tisztázni kellett volna, hogy nincs az űrvállalatnak elég forrása ahhoz, hogy több cég is telepíthessen a Holdra leszállóegységet.
Ezesetben tárgyalásokat kellett volna kezeményezni és a jelenlegi eredményt semmissé tenni, hogy egyenlő feltételekkel indulhassanak a pályázók. Továbbá a Blue Origin és a Dynetics azt is kifogásolta, hogy a SpaceX esetén a NASA eltekintett attól a kötelezettségtől, hogy Musk vállalata bejelentse, hogy indul a pályázaton. A GAO azonban megvizsgálta a panaszokat, és úgy találta, hogy a NASA -nak jogában áll egyetlen győztest hirdetni, ugyanis a pályázat kihirdetésekor világossá tették, hogy az anyagi forrásaikhoz mérten vagy két, vagy egy, de előfordulhat, hogy egyetlen pályázót sem tudnak győztesként kihirdetni. Sőt, nem is kötelessége bármilyen tárgyalásokba bonyolódni a vesztes cégekkel!

Egyetlen ponton azonban igazat adott a számvevőszék, mégpedig, hogy Elon Musk cége nem jelentette be hivatalosan az indulását, ennek ellenére ez nem elegendő bizonyíték a részrehajlásra. a NASA mindeközben kiadott egy közleményt, ami szerint a SpaceX és a NASA közös tárgyalásokat folytat a Hold-program elindításának feltételeiről és kitűzött dátumáról, amit elsőre 2024 -re datálnak. Persze Bezos nem hagyja ezt annyiban, nyílt levelet írt Bill Nelsonnak, a NASA vezetőjének, amiben két milliárd dollárt ajánlott fel egy újabb pályázatért, ez az össeg pedig egészen véletlenül pont fedezné azt a forráshiányt, amire hivatkozva csak Musk cége nyerhetett. Utóbbi egyébként 2,9 milliárd dollárból tudja megoldani a projektet, úgyhogy Bezos nem áll messze attól, hogy megvásárolja a jogot magának. Talán.
Persze megértjük, hogy ez nagyon fájó a Blue Originre nézve, mert ha Elon Musk újra amerikai űrhajósokat juttat a Holdra, azzal minden tekintetben behozhatatlan előnyre tesz szert.
Kapcsolódó:
„Amikor próbáljuk megérteni az Univerzumot, elkerülhetetlen a kérdés, hogy egyedül vagyunk-e”
Ezt Florence Raulin-Cerceau, a párizsi Természettudományi Múzeum munkatársa mondta. Persze mind hallottunk már arról, hogy nagy a valószínűsége, hogy nem vagyunk egyedül, de akkor miért nem vettük még fel a kapcsolatot a Földön kívüli élettel? A Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI) nonprofit szervezet időnként tart egy nemzetközi konferenciát, ahol a tudósok többek közt ebben a témában is értekeznek.
(Borító: @spacex)