Az alváshiány felnőtteknél általában az átlagos éjszakai 7-8 órás alapszükségletnél rövidebb ideig tartó alvásra utal. Az alváshiány fő tünete a túlzott nappali álmosság de emellett megjelenhet a depressziós hangulat és a romló memória vagy a koncentráció készség csökkenése is. A krónikus alváshiány, bár nem hivatalos szindróma és nem is feltétlen rendellenesség, súlyos következményekkel jár az egészségre, és a mindennapi teljesítményre.
Szinte mindenki találkozott már zombi-szerű érzéssel egy minimális alvással vagy alvás nélkül töltött éjszaka után. Már egyetlen, elegendő pihenés nélküli éjszaka után is álmosnak érezhetjük magunkat napközben, lelassult gondolkodással, energiahiánnyal és ingerlékeny hangulattal. Amellett, hogy az alkalmi alváshiány közvetlenül befolyásolja gondolkodásunkat és érzéseinket a krónikus alváshiány fokozhatja a fizikai és mentális egészségügyi problémák hosszú távú kockázatát, és súlyos problémák is adódhatnak belőle.
Alváshiány és alváshiány között is van különbség, bár nem túl sok!
Például egy olyan személy, aki összesen nyolc órát alszik, de mondjuk 24 óra ébrenlét után, akkor is elégtelen alvástól szenvedhet ébredéskor, annak ellenére, hogy az alvás időtartama technikailag megfelel az ajánlott mennyiségnek. Abban viszont nincs konszenzus az orvostudomány területén sem, hogy a hét óra vagy annál kevesebb alvás, vagy pedig a hat óra a határérték. Nagy valószínűséggel ez azért nem annyira egyszerűen vizsgálható, mert részben egyénfüggő.
Az alváshiányt több tényező is okozhatja, illetve hozzájárulhat ahhoz, beleértve a rossz alváshigiéniát, az életmódot, a munkahelyi kötelezettségeket, az alvászavarokat és más egészségügyi állapotokat. Az alvásmegvonás hátterében azonban mégis legtöbbször egyéni döntések állnak, ennek tipikus esete a „na még egy rész a sorozatból” vagy „még ezt a műsort megnézem a TV -ben.” Bizonyára a legtöbben jártunk már így, másnap pedig dühösek is voltunk magunkra, miért csesztünk így ki magunkkal.
A munkahelyi kötelezettségek szintén gyakran hozzájárulnak az alvásmegvonáshoz. A több munkahelyen vagy túlórában dolgozóknak nem biztos, hogy elegendő idejük marad az elegendő alvásra. Ezt rendszerint pont a gyári melós és a közép illetve felsővezetők szenvedik el. Előbbi a gyárban való túlórával, utóbbi a rengeteg és rendszertelen, túlzásba vitt home office -al a munkaidő lejárta után is. De a váltott műszakban dolgozók, akiknek egész éjjel kell dolgozniuk, szintén nehezen jutnak hozzá a valóban szükséges mennyiségű és főleg minőségű alváshoz, mert a nappali alvás, amivel kiváltják az éjszakai ébren töltött időt, még ha meg is van a 8 óra, nem ugyanolyan mint éjszaka.

Mik a tünetek?
Az alváshiány elsődleges jelei és tünetei közé tartozik a túlzott nappali álmosság illetve a koncentráció csökkenése, a gondolkodás lassulása és az esetlegesen gyorsan végbemenő, hirtelen hangulatváltozás is. A túlzott fáradtság napközben mikroalvásokhoz is vezethet, ami van, hogy az embernél még járás közben is bekövetkezhet, ez pedig igen balesetveszélyes, de jobb esetben is roppant kínos helyzeteket teremt.
A fentieken túl gyakori még a csökkent figyelem, romló memória, értelmetlen és kockázatos döntéshozatal és az energiahiány, de ide sorolhatjuk a stressz, a szorongás vagy az ingerlékenység érzését is. Az alvás alapvető szerepet játszik a szervezet szinte valamennyi rendszerének hatékony működésében, így a tartós alváshiány jelentős kockázatot jelent a fizikai és mentális egészségre nézve.
Szív- és érrendszeri betegségek: A tanulmányok szoros összefüggést találtak az alváshiány és a szív- és érrendszeri problémák között, beleértve a magas vérnyomást, a szívkoszorúér-betegséget, a szívrohamot és a stroke-ot.
Cukorbetegség: Az elégtelen alvás befolyásolja a szervezet vércukorszint-szabályozó képességét, ami növeli az anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség kockázatát.
Elhízás: A rossz alvás összefügghet az elhízással és az egészséges testsúly fenntartásával kapcsolatos problémákkal.
Immunhiány: Az alváshiány bizonyítottan romló immunfunkcióhoz vezet, előbb elkapjuk a betegségeket és sokkal hosszabb ideig gyógyulunk ki belőlük.
Hormonális rendellenességek: Az alvás segít a szervezetnek megfelelően termelni és szabályozni a különböző hormonok szintjét, ami potenciálisan növeli a hormonális problémákra való fogékonyságot az alváshiányos embereknél.
Mentális zavarok: Az alvás és a mentális egészség szorosan összefonódik, és a rossz alvás szoros összefüggést mutat olyan állapotokkal, mint a depresszió, a szorongás és a bipoláris zavar.
Minden téren csökken a produktivitás, mert az idegrendszerednek szüksége van a megfelelő mennyiségű pihenésre. A koncentrációképesség még koffeinnel is maximum 1 órára feljavítható. Az idegrendszered márpedig nem fog úgy működni ahogy azt elvárnád. Ha eleget pihensz, az magával hozza azt az eredményt, hogy a produktivitásod karbantartásával ugyanúgy sikerül időben újra nyugovóra térni, és másnap megint teljes gőzerővel, kipihenten állsz neki a feladataidnak.
Ha pedig az alvásproblémák megoldódtak, jöhet a következő lépés:
Ezt a 8 dolgot szokássá kell tenned ahhoz, hogy a mindennapok még könnyebbek legyenek!
A legkeményebb dolog, hogy oda kell figyelned a tevékenységedre, fókuszálnod kell, anélkül, hogy kizökkennél vagy kijönnél a flow -ból. Értesítés érkezik, háttérben szól a TV, a kedvenc YouTube videósod új kontentet erőltetett ki magából, és még sorolhatnánk holnapig mennyi minden elvonhatja a figyelmed.
(Forrás: sleepfoundation.org)