A Chengdu Science Fiction Museum mindössze 12 hónap alatt jutott el a koncepciótól a befejezésig. Amikor a Zaha Hadid Architects (ZHA) egy olyan épület megalkotásával és felépítésével lettek megbízva, amely normál esetben nagyjából öt évig tartana, viszont a csapatnak csak egy év állt rendelkezésére.
A kínai Csengtuban található épületet 2022-ben adták át egy nagyon konkrét céllal: a 2023-as World Science Fiction Convention, más néven Worldcon megrendezésére. Ez a határidő a legtöbb építési szabvány szerint igen szorosnak ígérkezett, de egy 635 070 négyzetméteres múzeum esetében mindenképpen rövid. Ennek ellenére sikerült megvalósítani. Az elmúlt hétvégén több száz résztvevő gyűlt össze a ZHA által tervezett épületben öt napon át tartó előadásokra, díjátadókra és interaktív eseményekre.
Satoshi Ohashi, a Zaha Hadid Architects projektigazgatója a CNN-nek azt mondta, hogy a modern kor vívmányai nélkül mindez egyáltalán nem sikerült volna, minden új építészeti trükköt be kellett vetniük ahhoz, hogy az épület elnyerje végleges formáját. Az innovatív technológiákkal dolgozó cég high-tech szoftverek gyűjteményére támaszkodott – beleértve a digitális modellezés-elemzést is -, hogy egyszerre tervezhessék és építhessék meg a múzeumot. Valójában az építkezés mindössze két héttel azután kezdődött, hogy a ZHA megnyerte a projektet.


A szoftveres segítség azonban nem csak a gyors határidő betartásában segített. Az épület általános megjelenésére is hatással volt – amely, mint sok ZHA terv, úgy tűnik, mintha könnyen lehetne egy sci-fi regény vagy film helyszíne. Ez nem véletlen. „A sci-fi mindig is nagyon fontos inspirációs forrás volt a terveinkhez” – mondta Paulo Flores, a projekt másik vezetője a CNN-nek. Az aszimmetrikus, hétágú csillagnak tűnő épület csillogó fémhomlokzata mesésen pompázik. A levegőből nézve a Chengdu Science Fiction Museum olyan benyomást kelt, mintha a vízen lebegne.
„Az ilyen típusú geometriákat csak poligonális modellező szoftverrel tudjuk létrehozni” – magyarázta Flores, aki általában az épületek háromdimenziós szimulációjával támogatja a tervezőcsapat elképzeléseit. A szoftver az időjárási és környezeti adatok elemzésével olyan döntéseket is megismertetett, mint például az épület tetőmérete és lejtése, hogy a szerkezetet Csengtu városának éghajlatához optimalizálták.


A cég a múzeumot egy „csillagfelhőnek” tekinti. Belül a hatalmas térben kiállítási galériák, konferenciatermek, egy többfunkciós csarnok, kávézók és kiegészítő helyiségek találhatók. Az „időalagút”, egy pszichedelikus kék átjáró, amely a múzeum különböző részeit szolgálja ki, különösen jól mutatja, hogy a vendégek milyen magával ragadó élményre számíthatnak. A természettel való kapcsolat is elfért, beleértve a nagy, égbe nyúló átriumot, a Xiling-hegységre néző tágas ablakokat és az épület elhelyezkedését a tóparton.
Egy másik „eszement” terv a ZHA -tól:
Újabb őrült ötlet az arab világból: kristály felhőkarcoló egy hegy oldalában
A Zaha Hadid Architects brit stúdió által a szaúd-arábiai Trojena síparadicsom számára tervezett szupermagas felhőkarcolóról rántotta le a leplet a napokban a Rijádban rendezett Cityscape konferencián. Ez a gigantikus és nem mindennapi dizájnnal készülő épület egyébként ugyanannak a hatalmas Neom projektnek a része, aminek a The Line is, erről itt írtunk korábban.