Sokan úgy reagálnak arra, ha a főnökük az éjszakai/hajnali órákban küld e-mailt, hogy ezzel nyomás alá helyezi őket, és biztosan elvárja a mielőbbi választ, mikor a családdal szeretnének lenni, vagy egyszerűen csak nyugodtan szeretnének aludni. Pedig az esetek legnagyobb részében egyáltalán nem igaz, hogy csak ki akar cseszni a kollégával. Vagy ha esetleg éppen te vagy az a bizonyos góré, aki éjjel ír, akkor a cikk legvégén egy rövidke tippet is találsz arra vonatkozóan, hogy tudsz ezen könnyedén változtatni. Az amerikai Forbes egyik szerzője, a vezetői tréningekkel foglalkozó Chaka Booker utána nézett, hogy az ő ügyfelei és saját személyes esetében milyen okok állhatnak a háttérben.
Első a személyes kontaktus, utána az e-mail
Két féle főnök létezik: az egyikük egész napra bezárkózik az irodába és mindent e-mail formájában ír, a másik pedig az emberei közt jár és a személyes kontaktus számára a legelső. Az előbbi nem fog neked éjjel írni, utóbbinak viszont az e-mailek megválaszolása csak a munkaidő végére/utánra tolódik, ezért előfordul, hogy az éjszaka közepén mennek ki a legutolsó válaszok. Ne érezd nyomásnak, egy elfoglalt vezetőnél előfordul az ilyesmi.
Hatékonyabb éjjel levelezni
Sokszor megeshet, hogy egy munkahelyi vezető a beosztottainak a bonyolultabb, összetettebb, több munkát és utánajárást igénylő válaszokat csak a munkaidő letelte után van ideje megválaszolni, amikor már nem zavarja senki és semmi, beelértve a családot. Ugyanis nagon gyakori, hogy hazaviszik a munkát, és a válaszokat már bőven home office -ból fogja elintézni. Ilyenkor pedig rendszerint a családi élet az egyik legnagyobb akadálya a fókuszált munkának.

Használhatna időzített küldést, miért nem teszi?
Ne hibáztasd emiatt. Mivel minden bizonnyal nem presszionálni akar téged az éjszaka kiküldött válaszával, meg sem fordul a fejében, hogy bármit is változtatna az állásponton, ha az éjjel megküldött válaszüzenet reggelre landolna az e-mail fiókodban. Emellett felesleges plusz beállítás, felesleges időpazarlás és teljesen lényegtelen energiabefektetés.
Aztán néha lehet, hogy csak meg akarja mutatni…
Túlzás azt feltételezni, hogy minden leader annyira kedves és jószívű, és nincsenek „hátsó szándékai.” Amikor egy vezető az éjszaka közepén ír egy e-mailt, akkor Chaka Booker eddigi tapasztalatai szerint bár nem általános ugyan, de néha megesik, hogy csak azt akarja megmutatni, hogy ő mennyire komolyan veszi ezt az egészet és mennyire elhivatott a vállalat iránt. Amolyan példamutatás, ha úgy tetszik. Erre rendszerint két módon reagálunk: vagy elszörnyülködünk, hogy megint nem tud aludni, helyette e-mailezik, vagy egy olyan hősként tiszteljük, aki bár nem visel köpenyt, eléggé lojális ahhoz, hogy minden bizalmunkat neki ajándékozzuk.
A work-life balance privilégium
Ha megkérdeznél egy vállalati vezetőt a work-life balance -ról, a fele (talán kicsit kevesebb) azt mondaná, hogy nettó ostobaság, és nem működik, mert belerokkan a cég, nem haladnak a dolgok. Ők azt állítják, hogy ez amolyan privilégium, és amúgy meg nem is érdekli őket.

… és akkor a tippek:
Az amerikai Forbes újságírója és szakértője azt tanácsolja, hogy mindenki gondolja át, miért ír és miért kap munkahelyi e-maileket éjszaka és hétvégén, és érdemes mindennek mögé nézni. A vezetőknek azonban külön javaslatot is tett, mégpedig azt, hogy a munkájuk mindig legyen transzparens, átlátható, hogy a fogadó fél ne érezze azt, hogy cseszegetve van. Emellett érdemes tudatosítani a kollégákban, hogy a késői időpontban elküldött üzenetek nem feltétlen az azonnali válaszreakcióra várnak, arra ott van a telefonhívás. Fontos, hogy ezt mindenképp tisztázzuk azokkal, akikkel rendszeresen tartjuk a kollégális kapcsolatot, munkaidőn és munkahelyen kívül is. Ha pedig általános „rossz szokás” mindenkinél a hétvégi és éjjeli üzenetváltás, akkor ideje elgondolkodni, hogy jól működik-e a rendszer, és nincsenek-e komolyabb gondok a vállalatirányítással.
Ez a téma abszolút ide kapcsolódik, úgyhogy ajánljuk ezt is elolvasásra:
A digitális zajcsökkentésről nem lehet elég sokat beszélni – ne hagyd, hogy a mobilod kitöltse minden perced!
Ismerős az érzés, hogyha adódik egy szabad perced, esetleg várakozol máris előkapod a mobilod? Jön egy értesítés valamelyik sokadik jelentéktelen csoportból, és már nézed is mi az? Rezeg a mobil te pedig már kapod is elő? Na, ezért kell a digitális zajcsökkentésről beszélnünk!