A NEOM egy futurisztikus megaprojekt Szaúd-Arábiában, amely egy technológiailag fejlett, fenntartható várost és gazdasági régiót hoz létre az ország északnyugati részén, a Vörös-tenger partján. A projekt része The Line (amiről itt írtunk már korábban), egy 170 km hosszú, autómentes város, valamint Oxagon, egy úszó ipari komplexum, és Trojena, egy hegyi üdülőhely. A NEOM célja, hogy mesterséges intelligenciával, megújuló energiával és high-tech infrastruktúrával forradalmasítsa az életmódot és a gazdaságot, miközben fenntartható és környezetbarát megoldásokat alkalmaz.
A Szaúd-Arábia északnyugati részén található Neom régió építése eddig több mint 50 milliárd dollárba került a projekt vezérigazgató-helyettese, Rayan Fayez szerint. „Szeretném hangsúlyozni, hogy a Neom nem egy gigaprojekt vagy ingatlanfejlesztési projekt, a Neom egy gazdaságépítési gyakorlat, tehát egy régiót hoz létre a Királyságon belül – diverzifikálja a Királyság gazdaságát.” – mondta Fayez.
Fayez a Neom előrehaladásának frissítése című panelbeszélgetés részeként beszélgetett Denis Hickey-vel is, aki a The Line megaváros fejlesztési vezetője. Hickey szerint a csapat „tervez, miközben épetkezik”, a földmunkák és a cölöpözés már zajlanak. Előre jelezte, hogy a föld feletti építkezés még ebben az évben megkezdődik, ami arra enged következtetni, hogy a pletykák, miszerint a projekt megrekedt, annyira nem tükrözi a valóságot.

Az emberi jogi aggályok továbbra is képben vannak
A fórumon természetesen szóba kerültek az emberi jogi aggályok is. A The Line a Neom egyik fő eleme, amely a világ egyik legnagyobb és legvitatottabb fejlesztése. A projekt első fázisát az osztrák Delugan Meissl Associated Architects és a Gensler globális stúdió tervezi. A Neom egyike annak a 14 giga-projektnek, amelyet Szaúd-Arábiában fejlesztenek a Saudi Vision 2030 terv részeként, amelynek célja, hogy az ország gazdasága elmozduljon az olajtól való függésből. Tavaly év végén a Neom vezérigazgatója, Nadhmi al-Nasr pénzügyi problémákról és a vendégmunkások halálos áldozatairól szóló jelentések közepette távozott a projektből.
A Dezeen nemrégiben kifejtette, hogy a növekvő emberi jogi aggályok miatt itt az ideje, hogy az építészstúdiók kiszálljanak a projektből. A BBC beszámolója szerint, a szaúdi hatóságok engedélyezték, hogy erőszakot alkalmazzanak a projekthez szükséges földterület megtisztításához. Az ALQST emberi jogi szervezet felhívta a figyelmet azokra a jelentésekre, amelyek szerint 2022-ben halálra ítéltek három férfit, akik a Neom területéről nem akartak kiköltözni. Ezekre a felvetésekre egyértelmű reakciók nem érkeztek…
Kapcsolódó:
Már az űrből is látszik a gigantikus szaúdi óriásváros
Mondhatnánk, hogy ez TÉNYLEG valami olyan ami a Holdról is látszik.
(Forrás: dezeen.com)