A zajongó gyerekek, csábító Netflix és állandó értesítések kereszttüzében kell megtanulnunk itthonról dolgozni. Már aki megteheti persze. Elsősorban nekik és a cégvezetőknek szól a cikkünk.
Ahogy korábban már írtuk, a kellemetlen szituációk elkerülése végett érdemes otthon is munkához öltözni, vedd fel a munkaingedet, és minimum egy farmert, vagy egy kissé kényelmesebb ruhadarabot, de ne a kertészkedős mackónadrágod, valamint készítsd magad mellé egy bögre kávét és úgy indulj neki a melónak, mint egyébként a normális hétköznapokban, illetve legyen egy konkrét munkaállomásod, ülj asztalhoz, keresd meg a legkényelmesebb széked, a laptop legyen megfelelő magasságban, ahonnan helyes testtartással, kényelmesen tudsz dolgozni, na meg persze próbáld elszeparálni magad. De ezen felül is vannak még fontos tudnivalók azzal kapcsolatban, hogy lehet a legjobban kiteljesedni ebben az otthoni irodai környezetben.
A statisztikák szerint Európában mindössze 5,1% volt azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik rendszeresen dolgoztak otthonról, míg Magyarországban ez az arány mindössze 2,3% volt. A jelenlegi home office -ra kényszerült irodisták és cégvezetők 94% -a sosem próbálta még otthonról elintézni a céges ügyeket.
A home office valakinek szabadságot, maximum produktivitást és kényelmet jelent, másoknak az idő feletti kontroll elvesztését és állandó figyelmetlenséget. Míg korábban csak a szabadúszók, digitális nomádok vagy vállalkozók kiváltsága volt, ma közel az irodai munkavállalók 50% -a így dolgozik, tehát nagyon sokaknak kellett átállni erre. De rengeteg előnye van, még ha ez így nagyon nem is látszik.
Arról is írtunk már korábban, hogy az irodában az adott munkaidőn nem sokat tudsz változtatni, de otthon megtalálhatod a legoptimálisabb időintervallumot, amikor a legproduktívabb vagy. Persze, mindenképp szabj gátat időben a melónak. Kezdj korábban mint az átlag, hogy előnybe kerülj, vagy fejezd be később, hogy a másnapi teendőkből faragj egy kicsit, ahogy az is egy pozitív érv a home office mellett, hogy magad alakíthatod a közvetlen munkakörnyezeted, anélkül, hogy bármelyik kollégád beleszólna vagy zavarnál bárkit is.
Tartsuk rendbe az eszközeinket!
A gyors internet hozzáférés, a stabil laptop vagy PC, illetve az egyéb kiegészítő eszközök megléte és azoknak a folyamatos karbantartása mostantól még szükségesebb, mint eddig. A munkaeszközöd a laptopod, lemezkarbantartás és töredezettségmentesítéssel (amikre a Windows egymaga is képes), a szoftverek folyamatos és rendszeres (akár éjszakára időzített) frissítésével, folyamatos vírusfelügyelettel, a felesleges programok törlésével és a legkritikusabb esetben a rendszer újratelepítésével megoldhatóak a problémák. A legtöbb problémádra saját tapasztalataink szerint az Advanced SystemCare teljes termékcsaládja még ingyenes formájában is képes, de gondoskodnod kell a megfelelő adattárolásról is.
Adattárolás terén az Amazon Web Services (AWS) a legnagyobb a világon, de ajánljuk még esetleg a Google Drive, vagy a Microsoft Azure szolgáltatását, ha pedig Apple cuccokkal vagy felszerelkezve, akkor mindenképp a nagyon megbízható iCloud -on tárold a legfontosabb dokumentumaidat.

Összehangolt csapatmunka online? Nem lehetetlen!
Mindenképp szólj egy infósnak, aki a legoptimálisabb esetben a te céged infózsenije, hogy segítsen összehangolni a csapatmunkát, hogy minél gördülékenyebben menjen online is. A legnépszerűbbek jelenleg a Slack és az Airtable (a főoldalán egy tök látványos és érthető videó is van a működéséről, szerintünk zseniális!), vagy nagyobb, akár több száz fős team esetében a Workplace for Facebook és a Microsoft Teams is szóba jöhet. Mégegyszer felhívjuk a figyelmed, ha van egy teches haverod aki segítene, vagy egy profi informatikai arc a cégednél, őket vond be ebbe a projektbe. Ha jó érzéked van ahhoz, hogy autodidakta módon kitanuld ezeket a felületeket, akkor szerencsés vagy, de a cégvezetőknek csak kis része ennyire ügyes.

A videochat szerepe ebben az egészben…
Igen jelentős. A meetingeket nyilvánvalóan úgy a legjobb lebonyolítani, ha ahhoz az arcunkat is adjuk, így egy videochat lebonyolítása nagyon fontos. Ehhez használhatod a Skype -ot, a Google Hangouts szolgáltatását vagy a nagyon népszerű Zoom -ot. A lényeg, hogy már az elején kitaláld, melyik a legalkalmasabb szolgáltatás számodra, ezeknek az ingyenes és fizetős változataiban jelentős különbségek vannak. A cég méreteihez igazodva mérlegeld, melyik a legmegfelelőbb számodra.
Nem kell beleőrülnöd!
Attól, mert elővigyázatosságból te vagy a céged úgy döntöttetek otthoni munkavégzéssel oldd meg a napi feladatokat, nem jelenti azt, hogy szünetek és friss levegő nélkül kell ezt tenned. A napi testmozgás ugyanúgy szükséges, lehetőség szerint a friss levegőn. Végezz egy kis kerti munkát az “irodai” tevékenység után, sétáltasd meg a kutyát napközben, vagy ha már úgyis otthon vannak a kölykök a kényszer iskolabezárások miatt, esetleg velük is lehet közös programot találni az udvaron. Az ember könnyen beleőrülhet az állandó bezártságba, főleg azok, akik egyébként nincsenek hozzászokva a home office -hoz. Ha elkap a flow, akkor könnyen elfelejtheted etapokra bontani a munkád. Nagyon fontos, hogy tarts rendszeres szüneteket, különben beleőrülsz és idő előtt kiégsz, a munkavégzés hatékonyságának a rovására megy. Hajrá!
A legrizikósabb, hogy könnyedén összeolvadhat a munkaidő a szabadidővel, így elmosódik a határ a kettő között. Bármennyire is a szenvedélyed a munkád, lehet, hogy imádod amit csinálsz, vigyázz! Rendszeresen szükség van a kikapcsolódásra, tedd magad offline -ba, és az istenit, ne ellenőrizgesd a munkaidőn kívül a céges e-mailedet. Meg fogod ölni vele az offline -t.
A digitális zajcsökkentésről nem lehet elég sokat beszélni – ne hagyd, hogy a mobilod kitöltse minden perced!
Ismerős az érzés, hogyha adódik egy szabad perced, esetleg várakozol máris előkapod a mobilod? Jön egy értesítés valamelyik sokadik jelentéktelen csoportból, és már nézed is mi az? Rezeg a mobil te pedig már kapod is elő? Na, ezért kell a digitális zajcsökkentésről beszélnünk!
Önfegyelem!
A legkeményebb dolog, hogy oda kell figyelned a tevékenységedre, fókuszálnod kell, anélkül, hogy kizökkennél vagy kijönnél a flow -ból. Értesítés érkezik, háttérben szól a TV, a kedvenc YouTube videósod új kontentet erőltetett ki magából, és még sorolhatnánk holnapig mennyi minden elvonhatja a figyelmed. Mobilra a Forest appot javasoljuk, aminek a használatával nem csak figyelmeztet, hogy már megint elkalandoztál, hanem még fákat is ültetsz vele, köszönhetően a Trees for the Future mozgalomnak. Laptopra és PC -re a böngészős bővítményként szolgáló StayFocused (Chrome esetén), vagy a LeechBlock NG esetleg a Monastery addonokat (Firefox esetében) érdemes kipróbálni. Biztosan elmegy a kedved az értelmetlen Facebook és Insta feed pörgetéstől, munkaidőben.
(Forrás: Rakéta.hu | Fotók: Unsplash.com)