Hogy egy adott csapat tud-e összhangban, gördülékenyen és konfliktusoktól mentesen dolgozni, az főleg a vezető felelőssége, ugyanis a feltételeket neki kell megteremteni. De hogyan? A válasz rövid verzióját Brian Fielkow, a Jetco Delivery logisztikai nagyvállalat elnöke az IndustryWeek oldalán olvasható cikkében adja meg: a neves szakember 7 pontban foglalta össze az ütőképes csapatmunka legfontosabb összetevőit.
1.) Tartsuk szemmel a csapatot bomlasztó tagokat, és ha kell cselekedjünk minél előbb!
Egy bizonyos pontig talán még baj sem lehet abból, ha a kollégák hatást gyakorolnak egymásra de amikor ez átfordul nyomásgyakorlásba, az a munkateljesítmény csökkenését és a csapat bomlását idézheti elő. Ha az alábbiak közül bármelyiket észlelnéd vezetőként, javasoljuk, hogy gondolkodj el a változtatáson.
- Zaklatással, fenyegetőzéssel reagálnak annak érdekében hogy eltereljék mások figyelmét a munkájukról.
- Ellentétesen viselkednek a céggel, a vezetéssel és a kollégákkal is
- Megbeszélés megbeszélés hátán, majd a végén mindenkivel közli rajtad kívül, hogy teljes ostobaság a terv
- Drámáznak
- Megoldások helyett kifogásokat gyártanak és bűnösöket keresnek
2.) Legyenek tiszták a határok, a hatáskörök és a feladatok
Az nagyon nagy előny, sőt, szükségszerű, hogy tudassuk a csapattal, hogy állandó tagjai-e a cégnek, vagy ideiglenesen, projekt alapon vannak jelen a szervezet életében. Határidők, pontos egyértelmű feladatkörök, és jó ha tudják, milyen fokú önállóságot és szabad kezet kapnak. Ez sok konfliktust megelőzhet.
3.) Ne csak az iroda falain belül gondolkozzunk
Lépjünk ki a négy fal közül, és kérdezzük meg a többi kollégát is akik közel vannak a tűzhöz. Egy gyárban például menjünk és hallgassuk meg, hogy a gyártásban résztvevő munkatársak mit mondanak, mi a véleményük adott témával kapcsolatban, vagy hogyan tudná könnyíteni a munkáját a vezetőség. A népszerűséged mellett még a munka hatékonysága is jelentősen megnőhet.
4.) A munkáltató legtöbbször csak az egyéni teljesítményekre koncentrál, pedig csapatban dolgozik.
Annak érdekében, hogy egy csapatorientált környezetet alakítsunk ki, az egyéni erőfeszítés mellett, figyelembe kell venni a kollektív teljesítményt is. Sőt, engedjük meg az egyéneknek, hogy kifejtsék véleményüket azzal kapcsolatban miben vannak hiányosságok és mi az ami jól megy. Ez önmagában erősíti az egyéni felelősségvállalást.
5.) Néha lazíts a gyeplőn
Nem szép hasonlat, de mindjárt lefordítjuk mire is gondoltunk pontosan: nem kell, hogy mindent te oldj meg egyedül. Ha eddig mindent jól csináltál, a csapatod készen áll arra, hogy kollektív megoldásokat találjon a problémákra, és ezzel erősíted bennük, hogy önálló gondolkodásra is képesek, és együtt mindent elsimítanak. Nagyon jó motivációja van annak, ha néha leveszed a kezed róluk, és nem fojtod meg a kreativitásukat, megoldókészségüket.
6.) Érezd jól magad te és a csapatod is
Benevezni együtt egy futóversenyre, vagy bármilyen más módon megélni az összetartozás, a közös játék örömét, jót tesz a csapatnak és támogatja egyfajta belső márka kialakulását, ami által megszilárdul a küldetéstudat is. Jó móka lesz, próbáld ki!
7.) Gyomláld ki a renitenseket
Hiába jó munkaerő valaki, ha képtelen csapatban dolgozni, és állandóan negatív hatással van a társaira. Ha ezek a résztvevők nem változtatnak a viselkedésükön, előbb-utóbb le fogják húzni a közösséget, így ha nem változik a helyzet, vezetőként cselekednünk kell.
(Forrás: IndustryWeek, Pszichoforyou)