Annak ellenére, hogy a szélenergia az egyik legdrágább a megújulók között a szén alá esett a szélerőművek által megtermelt energia ára Kínában.
Sanghaj mellett egy 306 megawattos szélerőműpark kapott engedélyt arra, hogy a szénerőművek referenciaára alatt 27% -al alacsonyabb áron szolgáltasson energiát, ezzel egy nagyszabású projekt indul el, mivel a BloombergNEF szerint 2030-ra várhatóan 129 gigawattra növelik, azaz megháromszorozzák az ország jelenlegi tengeri szélenergia-termelő kapacitását.
A 3 milliárd jüanba kerülő beruházás (7,5 milliárd magyar forintnak megfelelő összeg) keretében 36 turbinát kötnek a hálózatra, a kínai energiaipari óriások, a China Three Gorges Corp. és a China National Offshore Oil Corp. közös projektje részeként.
„Ezzel új korszak kezdődik a tengeri szélenergia számára, amely még alacsonyabb árakon versenyezhet a szénnel”
– kommentálta az eseményt Xiangyu Chen, a BNEF elemzője.
Viszont van egy különlegessége a dolognak, mert annak ellenére, hogy a megújulók olcsóbbak lesznek a fosszilis energiahordozóknál, Kína továbbra is sorra nyitja az újabb és újabb szénerőműveket. Ráadásul mivel Kínában gyorsabban növekednek a szénerőműves kapacitások, mint maga a szénáram iránti igény, a kihasználtságuk tendenciózusan csökken. 2022 -ben ezeknek a szénerőműveknek a fele veszteségesen működött, viszont a kínai állam szeretné magát totálisan bebiztosítani, hogy energiából még a hőhullámok idején se legyen hiány.

Mindennek van egy másik oldala is, mégpedig az, hogy Kína nem akar gázfüggővé válni, mert azt importálni kellene és egy újabb geopolitikai terhet venne a nyakába, a szén pedig elképesztő mennyiségben áll rendelkezésükre.
A kínai állam ráadásul a tartományokra bízta a szénerőművek kezelését, így azok létesítését is. Mivel a pártközpontban a gazdasági növekedési adatok alapján is értékelik a helyi vezetőket, ezek rövid távon nagy gazdasági aktivitást generálnak ami tök jól mutat a grafikonokon, csak a hosszútávú túlkínálat éppenséggel semmire sem jó.
Hogy mit hoz a jövő energiafelhasználás szempontjából Kínának, azt nehéz megjósolni, de mindenesetre érdemes lesz rájuk figyelni.
Kapcsolódó:
Kalifornia bebizonyította: Megbízható energiatárolás = biztonságos jövő
Négy évvel ezelőtt a kaliforniai áramhálózatot annyira megterhelte a hőhullám, hogy két napon keresztül több százezer lakost sújtott áramkimaradás. Két évvel ezelőtt majdnem megismétlődött, amikor az állami hatóságok „közleményt” adtak ki, amelyben arra kérték a vállalkozásokat és a lakástulajdonosokat, hogy önként csökkentsék az áramfogyasztást, hogy elkerüljék az áramkimaradásokat.