Az Agrar Energie több mint 1,5 millió eurót fektetett be az új napelemparkba, amelyet folyamatos megfigyelés alatt tartanak, az eredményeket pedig monitorozzák.
Felavatták Németország első komlótermesztő-fotovoltaikus üzemét. Az Agri Energie vállalat több mint 1,5 millió eurót fektetett be a komlóföldjei fölé telepített napelemekbe mely 1,3 hektárnyi területen most már nem csak komlót, de energiát is termel. Ez körülbelül 200 háztartás mindennapi ellátására elegendő.
A Hop-Agri-Photovoltaic projektet a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE) és a freisingi Weihenstephan-Triesdorf Műszaki Főiskola tudományos támogatásával valósítják meg. Az első átfogóbb eredményeket 2024 -re ígérik, és annyira magabiztos az Agrar Energie vezetősége, hogy véleményük szerint azonnal kereskedelmi forgalomba is hozhatják a rendszert. Felmerülhet a kérdés benned, hogy ez mégis miért akkora találmány? A szakemberek szerint a komlóültetvényeket a túl sok napsütéstől és jégesőtől is védené az építmény, ugyanakkor nagy melegben a párolgást is jelentősen visszafogja, tehát sokkal jobb lesz a termőföld víz megtartó képessége.

Ezeket a napelemeket acéloszlopokra telepítik, amelyeken egyidejűleg komlónövények is nőhetnek. Ezzel a technológiával a lehető legjobban össze tudják kötni az energiatermelést és a mezőgazdasági felhasználást. Ha pedig jól működik, bőven van hova terjeszkedni, hisz Hallertauban található a világ legnagyobb komlóültetvénye, összesen 178 km²-es területen.
Hubert Aiwanger, bajor gazdasági miniszter szerint az agrár-fotovoltaika sok gazdálkodó számára jelenthet érdemi lehetőséget arra, hogy egy második főállást teremtsen magának, mint energiatermelő. Egyelőre több felmerülő kérdés is van, például az, hogy mely komlófajták hozzák a legjobb termést ilyen körülmények között, illetve melyik szerkezeti koncepció lesz a későbbiekben az ideális.
Te mit gondolsz, van ennek realitása?
A fosszilis energia már 8 éve elvesztette a versenyt
Míg a közbeszédben még a mai napig azon vitatkozunk, hogy van-e értelme a megújuló energiaforrásoknak, addig 15 magyarországnyi pénzt fektettek világ viszonylatban a zöld átállásba csak az idei évben. Felhívnánk a figyelmet: jelenleg még csak június vége van. A növekvő tendencia egyébként már 2016 óta tart.