A NatGeo az online magazinjában a hónap elejétől egyesével kezdte el kigyűjteni az év legjobb fotóit, és mindegyiket pár soros magyarázattal, történettel dobja fel. Ez megihletett minket, hogy elhozzuk nektek is egy töredékét. Mondjuk álljon itt 4 sztori, a többit pedig a NatGeo oldalán követheted az év hátralévő részében.
Színes foltok a város egén
Egy fotó a Caracasi lakóépület tetején gubbasztó sárga-kék arákról, és annak érdekes története. Ezek a madarak az utóbbi évtizedekben egyre jobban elszaporodtak Venezuela fővárosában, míg korábban csak és kizárólag az őserdőben éltek. Ma már annyira hozzászoktak az emberek jelenlétéhez, mint a legtöbb európai nagyvárosban a galamb például. Várják, hogy ételt kapjanak az emberektől. Az itt lakók nagy részének természetes dolog a papagájok jelenléte, amik közül 4 fajta szaporodott el jobban Caracasban, köztük a legnagyobb populációval a sárga-kék ara rendelkezik. 2017-ben és 2019-ben a kormányellenes tüntetések ricsaja elől az arák a peremkerületekbe menekültek, majd a pandémia idején újra beköltöztek a belvárosban, hogy megtöltsék élettel az élettelen utcákat.

A közösség ereje
Patkányokkal kísérletezni, és a viselkedésüket tanulmányozni két külön dolog. Nagyon nem mimndegy, hogy felkoncolunk egy állatot, vagy különböző helyzetekben vizsgáljuk meg a viselkedésmintáikat. A fotón egy fiatalabb egyed próbálja kiszabadítani a társát. A Tel-avivi Egyetem kutatóinak kísérletéből kiderült, hogy ilyenkor az agyban az úgynvezett jutalmazó központ lép működésbe, épp mint nálunk, embereknél. A tudósok arra is rájöttek, hogy csak a fiatlabb patkányok mutatnak teljes empátiát társaikkal, am felnőttek már csak akkor, ha azonos csoportba tartoznak. A felnőtt patkányoknál tehát ez a „jutalmazó központ” csak akkor lép működésbe, ha fontosnak érzik azt, hogy egy fajtársukat megmentsék, különben ha úgy alakul, veszni is hagynák.

Égi varázs
Mac Stone fotósnak egy éven belül már másodszor sikerült lencsevégre kapnia a SpaceX egyik rakétáját, ezúttal éppen azt, amelyiket június 19-én, hajnalban Cape Canaveralról lőttek az égbe. No, nem ezért ment, hanem sokkal inkább az amerikai mocsárciprusok érdekelték, de ha már így alakult és épp kéznél volt a gép, miért is ne lőtt volna egy fotót a száguldó Falcon-9 -ről? Mac Stone úgy véli, hogy hamarosan abba a korba érünk, amikor már nem érdekes egy ilyen kilövés, mert mindennapossá válik. Valószínűleg igaza is van, mert 1-1 kilövés érezhetően egyre kevesebb hírverést kap az utóbbi időben.

Grönlandi bújócska
A National Geographic Társaság 112 napos expedíciójának ötödik hetében Renan Ozturk épp a csodás látványban és a magasló jéghegyekben csodálkozott, mikor meglátta az ott lavírozó kis piros vitorlást. Bár mozgó hajóról nem szokás drónt felküldeni, ezúttal kockáztatott és mennyire jól tette. Ezt az alkalmat, így, ebben a kontextusban, a végtelennek tűnő fagyos vizen siklós kis pirosvitorlással, valószínűleg soha többé nem fogja tudni megörökíteni. Egy remek fotó készült, mely igazán megmutatja, milyen félelmetesen nagyok a tengeren úszó jéghegyek.

(Forrás: NatGeo) // Borító: @giisilveira)