A szakértők szerint egy hajszálnyira vagyunk, hogy ez a gyakorlat futótűzként terjedjen el a világban.
A folyamatot a pandémia gyorsította fel azzal, hogy sok munkáltató már most is home office -ra állította rá, akit csak lehet. Az Angus Reid Intézet 2020-ban végzett felmérése szerint a kanadaiak 53% -a úgy látja, hogy a harminc órás munkahét nem egy ördögtől való dolog, sőt, több ember között lehetne elosztani a munkát, és a csökkenő munkanélküliség mellett egy-egy munkavállaló például több időt tölthetne a családjával. Mondhatjuk, hogy ez egy tökéletes aranyközépút. Attól nem félünk, hogy Magyarországon ez téma lesz az elkövetkezendő években, ugyanis amíg a munkahelyek egy jó része megúszósba’ csinálja, minél kevesebb emberrel minél többet dolgoztatni, addig egész biztosan elfelejthetjük.

A Microsoft Japan élesben is kipróbálta a gyakorlatot, egy teljes hónapig minden péntekre munkaszüneti napot rendelt el úgy, hogy a munkavállalók ugyanúgy megkapták a bérüket, ugyanazt az összeget, mint amit a gyakorlat bevezetése előtt. A cég arról számolt be, hogy több mint 40% -al nőtt a hatékonyság, a munkavállalók kipihentebbek és motiváltabbak lettek. De Új-Zéland miniszterelnöke is nyíltan beszélt arról, hogy a négynapos, hatórás, rugalmas munkahét jelentheti a jövőt számukra is.
Hibrid munkavégzés
Más szakértők úgy vélik, hogy nem a heti 40 órás keretet kell lecsökkenteni, hanem ezt sokkal rugalmasabbá tenni, illetve visszaszorítani a túlórákat, arról nem is beszélve, hogy a home office mennyire előnyös, ugyanis az ingázás idejét megspórolja a munkavállaló, azt az időt is a családja társaságában töltheti. Összességében már csak arra van szükségünk, hogy a munkáltatók felismerjék az ezekben rejlő lehetőségeket.
Kapcsolódó cikkünk:
Szakértői tippek azoknak, akik most kezdenek bele az otthoni munkaállomásik kialakításába vagy átalakításába
Home office? Távmunka? A koronavírus miatt az elmúlt évben egyre több ember életében játszanak fontos szerepet ezek a fogalmak. A kormány friss korlátozásai miatt ráadásul most újra a lakosság egy jelentős része otthonról kényszerül dolgozni. Az otthoni munka elsőre könnyű feladatnak tűnhet, a hétköznapokban azonban hamar szembesülünk vele: bőven tartogat kihívásokat.