Hogy lehet, hogy a sikeres emberek 24 óra alatt annyi mindenre képesek? Pedig ugyanúgy telik az idő, mint neked. Akkor mégis hogy lehetséges ez?
A kulcskérdés: jól csinálod? Mert nem az a lényeg, hogy mennyit, hanem az, hogyan. Aztán ha a módszer jó, akkor az eredmények is jönnek. Ráadásul adott időintervallumon belül sokkal többre leszel képes. Az amerikai Forbes egy külsős szerzője, Shelley Zalis állítja, ő minden reggel készít egy „meg tudom csinálni” listát azokról a teendőiről, amik reálisan beleférhetnek a napjába. Aztán innen építkezik, és egy fontos családi esemény, mint a gyerekek fontos focimeccse, még a legtöbbre becsült ügyfél elé is beférkőzhet.
Rendszeres olvasó vagyok,
Mi hajt?
Talán nem is arra kell figyelned, hogy az idődet hogyan osztod be perce pontosan, hanem arra, hogy az energiáddal takarékoskodj amikor teheted. Egy drámakutató, Cy Wakeman például azt tanácsolta Shelley-nek: „Ha teheted, válaszd azokat a feladatokat, amelyek energiával töltenek fel, azok helyett, amelyek felemésztenek. Az egész arról szól, hogy rájöjj, mi hajt téged.”

Teljes szívedből teszed?
Van, mikor nem lehet nemet mondani bizonyos munkákra, még akkor sem, ha nem akarjuk. „Ilyenkor légy teljesen jelen”, javasolta a kutatónő a Forbes újságírójának. Egy felmérése alapján állítja: „a dolgozók napi két és fél órát töltenek panaszkodással. A legfárasztóbb dolog kreálni egy történetet és az áldozatot játszani benne!”
Tudatosítsd a megvalósítandó célt!
„Ha nem tudod, hogy mi mindent kell megcsinálnod aznap, akkor nem fogod mindet megcsinálni” – mondja Deborah Newmyer, TV és filmproducer, négy gyermek szingli édesanyja. „Kérdezd meg magadtól: Mi tesz engem jobbá ebben a munkában; hogyan tudok végigmenni ezen a napon több produktív energiával?” Ha tisztában vagy a céljaiddal, írd le őket, este vagy reggel. Egyébként a legtöbb magyar motivációs előadó és mentor is ugyanezt javasolja, ez egy nemzetközileg elismert és sikeres „sablon”.
A célok és feladatok legyenek részletesen, tisztán érthetőek!
Legyen specifikus, tiszta, mérhető és érthető. Ahelyett, hogy azt írod: „lezárni ezt az ügyet”, írd azt: „Egyórás megbeszélést tartani XY ügyféllel. Megbeszélni vele a megegyezés részleteit. Hét napon belül újra felvenni vele a kapcsolatot.” Innen már talán számodra is világos, hogy mennyire fontos világosan megfogalmazni mindazt, amit az adott nap meg szeretnél tenni. Nem elég nagy vonalakban, nagyjából megfogalmazni. Kutatások szerint a részletezett célok 90 százalékkal hatékonyabbak, mint az általánosan megfogalmazottak.

Engedd meg magadnak a magányt!
Úgy találhatod meg a teljes harmóniát a munkáddal, ha lehalkítod a mobilt, kikapcsolod az értesítéseket mindenhol, és nem az e-mailjeidet lesed állandóan. Ennyi a kulcsa a teljes fókusznak. A 100% fókuszabn sok minden segíthet, például az is, ha elszigeteled magad a külvilágtól, és bekapcsolsz valami olyat fülesre, ami nem zavaró, sokkal inkább megnyugtató és segít az összpontosításban.
Mérd az elvesztegetett időt!
Az emberek jórészt észre sem veszik mennyi időt csesznek el feleslegesen az Instagramot vagy Facebookot pörgetve, ezért fogalmuk sincs, hogy mit is kéne mérni. Az egyik legjobb segítség erre például a Toggl. Próbáld ki!
A technológia veled van!
A technológia ma már neked dolgozik. Vannak alkalmazások, amik segítenek neked hatékonyabban szervezni a napjaidat, illetve megkönnyítik a munkát, esetleg az időmenedzsmentben tudnak segíteni. Az egyik ilyen a Forest app, mely a pomodoro technikát alkalmazza, ebben a cikkben írtunk róla részletesebben.
Ne csinálj mindent egyedül, szervezz ki!
Biztos van egy junior a közeledben, aki izgatottan várja a megugrandó feladatokat. Hát add neki oda! Biztosan nem csak te tudsz mindent, hanem a csapatod is. A juniorból pedig nagyon jó munkatárs lehet a továbbiakban, ha gyűjt egy kis tapasztalatot és élményt, valamint az elhivatottságot is megerősíted benne. Ja, és még szabadidőd is szabadul fel talán. Hát nem lenne nagyszerű? Tedd meg!
Kapcsolódó:
Ez a pörgős munkanapok 10 túlélési stratégiája
Napóleon és Churchill például szunyókáltak egyet délután, hogy bírják a melót, úgyhogy ha ők megtették, te miért nem? Csak az első lépést kell megtennünk, hogy napközben bűntudat nélkül fél órát szundítsunk, vagy épp az ellenkezőjét, egy órát edzéssel töltsünk. De azután már könnyebb mint hinnéd, és egyszerűen szokássá válhat, ha elég kitartó vagy.
(Forrás: Forbes) // Borító: @huntersrace)