Konkrétan 200.000 dollárt dobtak össze az előrendelők, és a Shoka Bell, ami „a legjobb dolog, ami a biciklikkel és a biciklisekkel történt az utóbbi időben” szöveggel lett felhájpolva sosem készült és sosem készül el.
Befuccsolt Falus Dániel projektje, pedig a hírnevet megkapta ahhoz, hogy létrehozzon valami igazán fasza dolgot. A Shoka Bell -re a támogatók 50 millió forintnak megfelelő dollárt dobtak össze, de ebből nem lett semmi. Folyamatos csúszások, elhanyagolt kommunikáció, és sehol semmi. Nem hogy a boltokban nem kapható az okoscsengő, de még a támogatók sem kapták meg a 79 dolláros csengőjüket. A Kickstarter gyakorlatilag forrong, az emberek dühösek, és Falus semmire nem válaszol, úgyhogy sosem derül ki, hogy lesz-e valami, vagy ha nem, visszakapják-e a pénzüket.
„Hitelesnek tűnt a projekt, mert már előre kiadtak egy mobilalkalmazást, még ha az nem is tudott többet, mint egy átlagos biciklis statisztikai app – mondta a Qubitnek egy magyar támogató. De az egészet úgy tálalták, mint egy gyakorlatilag kész, működő koncepciót. Szerintem ők is csak utána kezdtek el gondolkodni, hogy ez megvalósítható-e egyáltalán”
Először még más volt a koncepció…
Először egy Waze -hez hasonló alkalmazásról volt szó, amely a legjobb útvonalat kínálja a bicajosnak. Aztán ebből később már egy kézzelfogható okoscsengő lett, amely nem csak különböző hangokon tud megszólalni, hanem lámpaként is funkcionál, illetve riaszt ha az álló bringát épp el akarják lopni.
A projekt 2014 júliusában elnyerte a Kitchen Budapest startup-versenyén a 3 millió forintos támogatást, ami el is fogyott 2015 végére. Hogy mire költötte ezt a pénzt Falus, inkább ne firtassuk, lehet jobb, ha nem is tudjuk. A lényeg, hogy a Shoka Kft. pénz nélkül maradt. Hónapokkal később jelentkezett egy szingapúri cég, érdekelte őket a cucc, ez a Ruvento Ventures volt. Lehetővé tették a gyártás-előkészítés finanszírozását, illetve kihívták a csapatot Ázsiába egy tízhetes vállalkozói kurzusra, körbejárhatták a legnívósabb keleti termékkiállításokat és konferenciákat.
Aztán jött a magyar hírnév
2016 -ban a magyar médiát is körbeutazta a hír, hogy micsoda zseniális hazai innovatív bicajos eszköz készül, sőt, még mi is írtunk róla, mert elég ígéretesnek tűnt. De ezúttal tévedtünk…:
Egy magyar kitalálta a kütyüt, ami minden kerékpáros álma ” SzevaszFaszi.hu
A tenyérben elférő Shoka Bell kerékpáros kiegészítő kütyü egyszerre tud mindent, amire egy biciklisnek csak szüksége lehet. Nemrég startolt el a Kikckstarteren a Shoka Bell nevű eszköz kampánya, de néhány nap leforgása alatt máris több mint 17 millió forintot gyűjtöttek össze a fejlesztők.
De nem mi voltunk a legnagyobbak, mert rajtunk kívül a HVG, a Vs, a Szeretlek Magyarország, és a Player is cikkezett róla. Különféle nemzetközi sajtóban is megjelent a hír, hogy itt Európa közepén mekkora ász ez a Falus Dániel.
A 200.000$ -os sikerből mindent levonva (Kickstarter díja, stb…) kb. 180.000$ maradt a Shokára. A crowdfunding íratlan szabályait sutba vetve a havi illendő jelentések elmaradtak, és helyette egy októberi és decemberi közleménnyel le is tudta a kötelező köröket. A 2016 -os sikeres pályafutás után azonban mára híre-hamva sem maradt az egésznek, pedig az októberi update -ben még a 2017 -es terveket vázolta, olyanokat, mint például, hogy az első negyedévben a városokat feltérképező közösségi menedzsereket vesznek fel, és kiszállítják a 1786 előrendelt csengőt; a második negyedévben dübörög az adatgyűjtés, a harmadikban pedig már be is építik a navigációs szoftverbe a városok frissen tekert útvonalait.
A kiszállítás elmaradt…
Nagy meglepetésre ebből a huzavonából az lett, hogy a tervezett márciusi kiszállítás elmaradt, ezt pedig azzal indokolta, hogy a kínai gyártót malajziaira cserélték, és folyamatban a gyártás. Ekkor már júniusra tolta a határidőt. A májusi jelentkezése során elnézést kért a hiányos kommunikációra, és decemberre tolta a következő határidőt. Miközben ment ez a pöcsölés, a Shoka elnyert egy 50 ezer eurós támogatást az Európai Bizottságtól a biciklisek városbeli viselkedésének feltérképezésére. Ekkorra már gyakorlatilag teljes volt a felháborodás, és ez még nem a jéghegy csúcsa. Falus Dániel 2017 novemberében azt ígérte, a hétvégén válaszol. Ez a hétvége nem jött el soha, úgyhogy bizonyára egy másik évre kell gondolni.
[su_quote style=”flat-light”]Rövid távon ez azt jelenti, hogy le kell állítanunk a fejlesztéseinket, hogy a fúzióra koncentráljunk, és hogy összehangoljuk a párhuzamos technológiáinkat a még nagyobb egyesített hatás érdekében. (…) Reméljük, hogy még az év vége előtt létrejön a fúzió, és még több részletet megoszthatok majd[/su_quote]Ez a reménytelen üzenet volt a legutolsó frissítés, amikor egy San Fransiscó-i biciklis technológiával foglalkozó céggel tárgyaltak, amellyel egyesülve még nagyobb sikereket érhetnek el, ráadásul a csengő piacra kerülését is felgyorsíthatja az üzlet.
A Qubit Indonéziában érte utol Falust, aki egyébként már nem Magyarországon él, valószínűleg épp a botrány miatt. A Shoka Bell gyártásra kész állapotban van, de mire ide elértek a pénz elfogyott, a sorozatgyártás pedig sosem kezdődhetett el, és talán soha nem is fog. Ráadásul a Shoka csapat tagjait is el kellett küldeni, ugyanis nem tudott tovább fizetni nekik.
[su_quote style=”flat-light”]Amikor elfogyott a pénz, két út állt előttünk. A Kickstarter-kampány utáni újabb tőkebevonást elvetettük, ezért úgy döntöttünk, hogy egy partnerrel együtt visszük tovább a projektet. Ha a merger nem jönne össze, akkor az összes elkészült tervet, forráskódot stb. elérhetővé tesszük a Creative Commons licence alatt[/su_quote] – nyilatkozta Falus.Egyébként a Shoka (volt) vezére nem tudná visszafizetni, ha akarná sem, mert túl horribilis ez az összeg neki.
[su_quote style=”flat-light”]A Kickstarter-kampány volt a kutatás-fejlesztési szakasz, de ha már van egy sorozatgyártható eszköz, akkor át kell állni egy teljesen más üzemmódra, a saját csapatod helyett másfajta alkalmazottakkal kell dolgozni, olyan területekre figyelni, mint a minőségellenőrzés vagy a logisztika. Ez olyan, mint amikor a hernyóból pillangó válik, és ezt nem sikerült megugranunk.[/su_quote]Falus szerint egyébként a Kickstaerter nem egy webshop, tehát aki oda befektet egy induló projektbe, az nem garancia semmire. A Kickstarternek pedig nincs életképes modellje az ilyen esetekre, és nem hajlandóak a felhasználó és a projekt vezetője közti párbeszéd segítésére.
[su_quote style=”flat-light”]Vállalom a rossz kommunikációt, de olyan szintű trollkodást kaptunk, hogy nem fért bele az életembe, hogy ezekre válaszolgassak, PR-szakértőt felvenni meg nem volt se pénz, se igény. Ez az én vállalkozásom, az én reputációm, a termékek pedig akkor lesznek kiszállítva, amikor úgy gondolom, hogy száz százalékos állapotban vannak[/su_quote] – mondta a csalódott projektvezető.Hogy lesz-e ebből még valaha valami, a fene se tudja.
(Forrás: Qubit)