Napóleon és Churchill például szunyókáltak egyet délután, hogy bírják a melót, úgyhogy ha ők megtették, te miért nem? Csak az első lépést kell megtennünk, hogy napközben bűntudat nélkül fél órát szundítsunk, vagy épp az ellenkezőjét, egy órát edzéssel töltsünk. De azután már könnyebb mint hinnéd, és egyszerűen szokássá válhat, ha elég kitartó vagy.
Aludj többet!
Az USA -ban az emberek 40% -a kevesebbet alszik mint amennyire szüksége van, és ez nagyban megnöveli az egészségügyi kockázatokat, a stresszt, illetve a koncentrációképességet is jelentősen csökkenti, ha nem tud eleget pihenni megfáradt test. Persze nem csak az amerikaiak szenvednek ilyen problémáktól, a magyarok is hasonlóan keveset alszanak. Érdemes neked is megpróbálnod a korábbi lefekvést, mert 1-2 óra plusz alvásidő is rengeteget számít.
A korai kelés nem zárja ki!
Bármilyen meglepő, a lefekvés idejével van összefüggésben. Ha korábban fekszel, korábban lesz meg a szükséges alvásidő. Ez azt jelenti, hogy te már reggel 7-8 körül egy lépéssel mindenki előtt jársz. Reggelizz időben, sportolj, kávézz nyugodtan, és ne ülj a dugóban a többi járművezetővel. A korai kelésnek köszönhetően még a reggeli csúcs előtt beérsz a munkába, hogy aztán ott is egy kis lazítással kezdd a reggelt, míg beérnek a többiek. Cégvezetőként pedig a konkurenseid előtt lehetsz egész nap. Ébredés után törekedj arra, hogy szabad levegőre menj, vagy szippants egyet az oxigéndús hajnali fuvallatból, és húzd el a függönyöket, hogy a szobába minél előbb természetes napfény áradjon be.

Meditálj!
A meditáció nem csak spirituális vonalon, de a saját idegrendszered, és elméd nyugalma miatt is nagyon fontos. Sőt, van jobb módszer is, ez a HeadSpace, amiről korábban már írtunk.
Iktasd be a reggeli edzést!
Valaki a reggeli, valaki a délutáni (műszak utáni), a legelvetemültebbek pedig az esti órákra teszik az edzést. Bár már Budapesten is vannak non-stop edzőtermek, nem feltétlen szükséges, hogy oda menj. Egy reggeli futás, némi egyszerű testmozgási gyakorlat, egy kör a bicajjal, mind-mind teljesen megfelelő. A futásnak például kapásból 7 pozitív hatását ismerjük már, ha ide kattintasz, akkor te is elolvashatod.

A reggeli a legfontosabb étkezés, ahogy anyukád is mondta!
Nem viccelt és ez nem olyan mese, mint az, hogy ha nem eszel répát nem tudsz majd fütyülni. Azt már a korábbi generációk is tudták, hogy a reggeli mennyire fontos egy energikus naphoz, ha még nem próbáltad, akkor jobban tennéd, ha rászoknál. Ehhez természetesen megint csak azt tudjuk hozzátenni, hogy időben kell felkelned, hogy ezt is kényelmesen tehesd meg. Aki nem reggelizik, kutatások igazolják, hogy nem indul olyan pörgősen és produktívan a napja, mint annak, aki rendszeresítette a reggeli étkezést.
A legnehezebb: 30 perc pihi a nap kellős közepén!
Megértjük, hogy ez kissé a lehetetlenség határát súrolja, és azt is megértjük, hogy a főnököd kábé pont leszarja, mit olvastál a SzevaszFaszin a témával kapcsolatban. De ami igaz, az igaz. A nap kellős közepén egy fél órás alvás/csendes pihenés jelentős mértékben energetizál. Winston Churchill, John F. Kennedy, Ronald Reagan, Napóleon, Albert Einstein és Thomas Edison is ismert volt arról, hogy délután szunyókált egyet. A fejlett országokban komoly problémát jelent a lakosság kialvatlansága, ezért vannak munkahelyek, ahol elkezdtek barátkozni a gondolattal a hosszabb pihenőidőkkel kapcsolatban.

Tarts szünetet rendszeresen!
Ha meg kell állni, akkor meg kell állni. A rendszeres, időszakos szünet még előnyünkre is válik, mert a megfelelő hosszúságú szünet utáni visszatérés a munka mezejére durva produktivitást mutat. Érdemes elgondolkodni a dolgon. Mi például rendszeresen használjuk a Forest alkalmazást, mely a pomodoro módszeren alapul. A pomodoro módszer egy olasz úriembertől indult el, aki (mint ahogy azt megannyi time-management szakember és cikk is írja) rövid etapokra osztotta a saját tevékenységét. Ez egész pontosan 25 perc munka, közbeiktatott 5 perces pihenőkkel. A hatékony munkavégzés első fázisa az, hogy megfelelő időközönként megfelelő mennyiségű, de főleg megfelelő hosszúságú pihenőket tartsunk.
Kerüld a dugót!
A fentebb említett korábbi indulással már ki is lőttél egy hibalehetőséget a napodból, de a home office, kötöttpályás közlekedés vagy bicikli is megoldást nyújthat az ingázás okozta kellemetlenségekre. Ez főleg cégvezetők esetében okoz nagyobb kiesést, akiknek oda kéne érni időben a munkareggelire, meetingre, de egy átlag fizikai dolgozó sem valószínű, hogy arra vágyik, hogy egy autóban ülve várakozzon egy dugó kellős közepén.

A Meeting minden munkafolyamat halála…
A produktivitás és a munkafolyamatok a meetingeken döglenek meg. Nem véletlen, hogy a jól dolgozó, ultraproduktív emberek utálják a meetingeket. Kizökkentik a munkából az embert. Először mindig tedd fel a kérdést: biztos, hogy meetinget kell tartani? Vagy ha te csak az “áldozat” vagy, kérdőjelezd meg, hogy neked biztosan ott kell-e lenned. Bár egy jó vezető csak akkor tart eleve meetinget ha az tényleg szükséges.
To do list – néha átok!
Egy próbát megér, de ha csak stresszforrás, hagyjuk abba. Valakit kifejezetten idegesít és feszélyez az, ha nem tudta kipipálni a következő napirendi feladatot.
A fenti 10 pont mindössze iránymutatás. Nem garancia semmire, és az életedet sem fogja felforgatni. Csak egy kicsit.
Stressz, pánikroham és kiégés: tényleg ilyen kell, hogy legyen az életünk?
Az üzleti stressz napjaink egyik legalattomosabb problémája, ami egyaránt érinti az alkalmazottakat, a cégtulajdonosoket és a vállalkozókat is. Vajon milyen veszélyek fenyegetik a vállalkozókat és a vezető beosztásban lévőket? Amikor az üzleti stressz szintje szinte kézzel foghatóvá válik: a mentális kimerültségen és betegségeken kívül, mint amilyen a depresszió és a generalizált szorongás, akár fizikai tünetekkel is jelentkezhetnek.
(Borító: @supply)