Ez egy olyan rémisztő jelenség, amit SOHA nem szeretnénk átélni. Szerencsére nagyon ritka is. Legutoljára 1960. június 15-én a texasi Kopperlben élők tapasztalhatták meg ennyire extrém módon, és nincs feljegyzés róla, hogy azóta történt volna ilyen szélsőséges eset.
Mindannyian (legtöbben) érzékeljük a mérsékelt éghajlati övön is a klímaváltozás lassú hatásait, a szokatlanul enyhe teleket és a nagyon forró nyarakat. Az még nagyon kérdéses, hogy ezt mérsékelni tudjuk-e a károsanyag kibocsátás csökkentésével, vagy elindult-e a lavina a totális éghajlatváltozás irányába. Talán legtöbbünk így vagy úgy, de fel is tud készülni erre. Nem úgy, mint 1960 -ban a texasi Kopperlben élők, akik azt tapasztalták, hogy az esti, kellemes 20–25 Celsius-fokról hirtelen 40–60 fokra ugrott a hőmérséklet.
Aznap éjszaka a térségre lecsapott egy nagyon ritka légköri jelenség, a Sátán vihara, ami úgy alakul ki, hogy a végét járó vihar egy nagy adag, nagyon száraz levegővel találkozik, és forró szélként érkezik. Normális esetben az elhaló vihar tetején lévő víz lassan elpárolog, így hűti a légtömeget. Emiatt a levegő sűrűbb lesz, és nekiáll lefelé szállni, amit a fölé bekúszó légtömeg összenyom, és felmelegít. A párolgó víz ezt mindig ellensúlyozza és hűti, így nem alakul ki ilyen katasztrofális jelenség. A Sátán viharánál ez annyiban különbözik, hogy a túl száraz levegő a kelleténél előbb párologtatja el a vizet, a forró levegő pedig egészen a talaj felszínéig száguld, forró szél formájában.
Kopperlben ez úgy nézett ki, hogy 130 kilométer/órával süllyedő, 60 fokos légtömeg érte el a falut és száguldott végig a településen. Ezt nyilvánvalóan minden lakos érzékelte, hideg vizes lepedőbe csavarták magukat és várták, hogy véget érjen, vagy így, vagy úgy, hisz nyilvánvalóan nem tudták, mi a fene történik.
A Redditezők közül néhányan azt állítják, hogy átélték a kopperli esetet (erősen kételkedünk) az viszont fellelhető az internet bugyraiból, hogy hőmérők pattantak szét, a zöld kukorica megsült, a gyapot pedig egyszerűen leégett. Legutóbb 1990 márciusában, Kansasben történt hasonló, de akkor nem ugrott hirtelen 30-40 fokot a hőmérséklet, és csupán egy kis eső és havazás formájában jelentkezett.
Na és a derechoról hallottál már?
Mi az a derecho? Hát ez!
Még augusztus 10. -én, főleg az Egyesült Államokban található Iowa államot érintette a „derecho” nevezetű speciális vihar.
(Forrás: telex.hu)