Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa a luxembourgi ülésén elfogadott egy jogszabályt, melynek célja az éghajlatváltozás és a természeti katasztrófák hatásainak enyhítése.
Az intézkedés célja, hogy 2030 -ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, 2050 -ig pedig a legtöbb ökoszisztémát helyreállítsák a tagállamok és akadályozzák meg ezek romlását, védjék meg ezeket a maguk lehetőségei szerint. A rendelet kötelező érvényű törvényeket és jogszabályokat határoz meg szárazföldi, part menti, édesvízi, erdős, mezőgazdasági és városi ökoszisztémák helyreállítására, valamint a vizes élőhelyeket, gyepterületeket, erdőket, folyókat, tavakat, valamint tengeri ökoszisztémákat, tengeri füvet, szivacs- és korallágyakat.

Nem írja elő viszont új védett területek létrehozását, és nem gátolja a megújulóenergia-infrastruktúra fejlesztését. Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa ezzel próbál hozzájárulni az ENSZ biológiai sokféleséggel kapcsolatos globális keretegyezményének teljesítéséhez. A beporzók száma és sokfélesége drámaian lecsökkent az utóbbi időben az EU területén, ezért a védelmük az elkövetkezendő években elsődleges fontosságúvá válik majd, ahogy az erdei madarak populációja a városi zöldterületek és a lakott területeken található fák lombkorona-fedettségének védelme is.
A tagállamoknak összesen 3 milliárd fát kell ültetniük. Továbbá célul tűzték ki, hogy az EU -ban található közel 25.000 kilométernyi folyószakaszt a tagállamok szabad folyásúvá alakítsák és olyan intézkedéseket kell hozniuk, amik felszámolják az ember alkotta akadályokat.