Kutatások már bebizonyították, hogy az intelligencia csak 20 százalékban felelős azért, ahogyan az életedet alakítod, írja Travis Bradberry, az amerikai Forbes szerzője, az Érzelmi intelligencia című bestseller könyv szerzője, és a TalentSmart társalapítója.
Sok esetben az, hogy az emberek mennyire tartanak okosnak, legalább annyira fontos, mint az, hogy valójában mennyire vagy okos. Az intelligencia csak körülbelül 20%-át adja annak, hogy mennyire boldogulsz az életben, a másik 80% nagy része az érzelmi intelligenciának (EQ) köszönhető. Az EQ olyan fontos készség, hogy a munkahelyen a legjobb teljesítményt nyújtók 90% -a magasabb érzelmi intelligenciával rendelkezik az átlaghoz képest, amit egy EQ teszttel mérnek, ők évente 28 000 dollárral többet is keresnek, mint az alacsony érzelmi intelligenciával rendelkezők (a TalentSmart szerint).
Az érzelmi intelligencia jellemzője az önismeret, ami nem csak azt jelenti, hogy tudod, hogy milyen vagy, hanem azt is, hogy mások hogyan látnak téged. A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek a befolyásolás mesterei – ügyesen tudják megváltoztatni a viselkedésüket, hogy a legtöbbet hozzák ki egy adott helyzetből. Lehet, hogy nem tudod megváltoztatni a genetikádat, nem válsz egy csettintésre okossá, de van néhány bevált stratégia, amely segíthet abban, hogy okosabbnak tűnj. Ez különösen akkor lesz hasznos számodra, ha valakit meg kell győznöd.

Hagyd az italt!
És ez nem csak azért van így, mert az emberek hajlamosak hülyeségeket csinálni, amikor isznak. A Michigani Egyetem és a Pennsylvaniai Egyetem közös tanulmányából kiderült, hogy már az is elég, ha valakinek csak egy italt látunk a kezében, és máris kevésbé tűnik intelligensnek. Az italnak már a jelenléte is „zülleszti” az embert. Nem arról van szó, hogy azt feltételezzük, hogy a kevésbé intelligens emberek nagyobb valószínűséggel isznak; hanem arról, hogy az ivás és a kognitív károsodás közötti vélt összefüggés olyan erős, hogy akkor is károsodást feltételezünk, ha nincs is ilyen.
Használd a középső neved kezdőbetűjét!
Úgy ahogy például John F. Kennedy. Franklin D. Roosevelt is tette ezt annak idején. Kiderült, hogy oka lehet annak, hogy oly sok, a történelemben kiemelkedő helyet elfoglaló ember használt középső kezdőbetűt. A középső kezdőbetű használata nemcsak a társadalmi státuszodat növeli, hanem az intelligenciaképességgel és a teljesítőképességgel kapcsolatos elvárásokat is. Egy vizsgálatban a résztvevőket arra kérték, hogy olvassák el és értékeljék Einstein relativitáselméletről szóló esszéjét, amelynek szerzőségét David Clarknak, David F. Clarknak, David F. P. Clarknak vagy David F. P. R. Clarknak tulajdonították. David F. Clark nem csupán magasabb értékelést kapott, mint David Clark, de David F. P. R. Clark mindannyiukat felülmúlta. Egy másik vizsgálatban a résztvevőknek csapattagokat kellett választaniuk. Akadémiai versenyek esetében a középső kezdőbetűket használó embereket gyakrabban választották, mint azokat, akik nem használták.

Higgy magadban!
Ez talán a legegyszerűbb és legkézenfekvőbb tanácsa az amerikai Forbes szerzőjének. Semmi sem sugározza annyira az intelligenciát, mint az önbizalom. Ha hiszel magadban, az meg is látszik, és kutatások szerint az önmagadban való hit javítja a kognitív feladatokban nyújtott teljesítményedet. Az önbizalomhiány ezzel szemben kimondottan rontja a helyzetet. Ami még rosszabb, hogy mások is észreveszik ezt a kételyt, ami miatt kevésbé tűnsz intelligensnek számukra. Ha azt akarod, hogy az emberek higgyenek benned, neked is hinned kell magadban.
Írj és fogalmazz egyszerűen!
Ha igazán okos vagy, nem kell nagy szavakat használnod ahhoz, hogy ezt előtérbe helyezd. Az igazi intelligencia magáért beszél, ezért nem muszáj fitogtatnod lenyűgöző szókincsedet. Ráadásul így mindig fennáll az esélye annak, hogy tévedsz. A nagy szavak helytelen használata kimondottan égő, így ha intelligensebbnek akarsz tűnni, hagyd abba a szótár tanulmányozását, és koncentrálj a hatékony kommunikációra.
Legyél elég kifejező!
Leonard Mlodinow kommunikációs szakértő azt állítja, hogy még ha két ember pontosan ugyanazt mondja is, azt fogják okosabbnak tartani, aki a legkifejezőbben mondja. „Ha két kommunikáló fél pontosan ugyanazokat a szavakat mondja, de az egyik kicsit gyorsabban és hangosabban, kevesebb szünettel és nagyobb hangerő-változással beszél, azt a beszélőt energikusabbnak, tájékozottabbnak és intelligensebbnek fogják megítélni” – mondja Mlodinow. Ha intelligensebbnek akarsz tűnni, moduláld a beszédedet a hangmagasság, a hangerő, a sebesség és az energiaszint változtatásával.

Tartsd a szemkontaktust!
Ezt amúgy is meg kell tennünk, bárkivel beszélünk, hisz ez a jó modor alapja. A Loyola Egyetemen végzett vizsgálatban azok a résztvevők, akik szándékosan kezelték a szemkontaktust, szignifikánsan magasabb pontszámot értek el az észlelt intelligencia terén.
Válogasd meg a szemüveg formáját!
Mondta már neked anyukád, hogy légy kedves a kockákkal, mert egy nap valószínűleg nekik fogsz dolgozni? Mint mindig, anyu most is tudott valamit. Kutatások szerint a szemüveges embereket – különösen a vastag, teljes kereteseket – intelligensebbnek tartják. Ha tehát okosabbnak akarsz tűnni (például egy prezentáción?), hagyd otthon a kontaktlencsét, és viselj szemüveget.
Ez is hasznos lehet számodra:
A smúzolás 5+1 hatékony módszere – ezekkel a tippekkel nem nagyon tudsz mellényúlni
Az üzleti életben főként nagyon hasznos, ha az ember tökélyre fejleszti a smúzolás művészetét, de egy hétköznapi embernek is hasznos lehet az alábbi néhány tipp, amiket Guy Kawasaki fogalmazott meg „Az Elmés kezdés” című könyvében. Mint minden más, és általában az emberi kapcsolatok nem alakulnak ki jó irányba csak úgy.