A Caltech közelmúltbeli áttörése közelebb vitt minket az űrből származó napenergia felhasználhatóságához.
Az űrtechnológia egyik legmeghatározóbb kérdése lesz az elkövetkezendő időszakban, hogy tudjuk majd továbbítani a Föld körül keringő, napelemes műholdak által megtermelt energiát vezetékek nélkül. Ezért nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a Caltech kutatóinak sikerült áttörést elérniük ezen a területen.
A Kaliforniai Műszaki Egyetem közleménye szerint a januárban útjára indított Space Solar Power Project keretében eddig először sikerült energiát visszasugározni a Földre, ezzel igazolva a technológia működőképességét. A Space Solar Power Demonstrator -t január elején indították, és a fő feladata, hogy a napból érkező energiát, a MAPLE nevű eszköz segítségével, mikrohullámokkal továbbítja.

Arról nem esik szó a közleményben sem, hogy mennyi energiáról van szó ebben a sikeres kísérletben, de mivel nem a mennyiség hanem a technológia demonstrációja volt az elsődleges cél, ez bizonyára nem is annyira fontos. „Reméljük, hogy ahogyan az internet demokratizálta az információhoz való hozzáférést, ugyanúgy fogja demokratizálni a vezeték nélküli energiatovábbítás az energiához való hozzáférést” – mondta Hajimiri.
A napenergia világűrből történő vezeték nélküli továbbításának képessége óriási jelentőséggel bír a megújuló energiaforrások szempontjából, olyannyira, hogy Japán a 2030-as évek közepére tervezi ennek alkalmazását. Egy japán kutatócsoport 2025-ben szeretné kipróbálni a technológiát egy köz- és magánszféra közötti partnerség keretében.
Az emberiség növekvő energiaigénye miatt egy olyan megoldás, mint az űrből történő napenergia-gyűjtés és átvitel, hatalmas lépés lehet a helyes irányba. Ugyanis ez képes lenne a nap 24 órájában működni – míg a földi napenergia-gyűjtés éjjel szünetel -, és képes lenne energiát sugározni távoli vagy katasztrófa sújtotta területekre, feltéve, hogy azok rendelkeznek a minimális szükséges infrastruktúrával.
Ezt is nézd meg:
Bár idő előtt felrobbant az óriásrakéta, a teszt sikeres volt
Rengeteg nagyon buta komment jelent meg a közösségi médiában, és nagyjából egymástól veszik át a „beteg meghalt, de a műtét sikeres volt” idézetet, de ez nem egészen ennyire fekete-fehér… Azt viszont előre leszögezzük: ez a cikk nem nekik szól, mert úgyis mindegy.
(Forrás: Rakéta, Gizmodo)