Persze előbb ehhez bálnahányást kell keresned. Hidd el, nem olyan könnyű az!
Úgy is nevezik, hogy szürke borostyán vagy másik nevén, óceánok aranya. Így már azért kicsit jobb, nem? Naris Suwannasang a dél-thaiföldi Nakhonszithammarat tengerpartján sétálgatott, amikor talált a partra vetődve egy szürkés halmot. Miután hazavitte a 100 kilós pakkot, az unokatestvére elárulta, hogy az bizony bálnahányás. Innen már világossá vált, hogy jó pénzt tud vele keresni, de arra nem számított, hogy ennyit.

A történet főhőse 960 ezer thai bahtot, azaz nagyjából 9,5 millió forintot fizet kilójáért, tehát gyorsan kiszámolhatod, hogy ez nagyjából 960 millió forintnyi összeget jelent a szegény halásznak, de jelenleg még zajlik a felbecsültetése, a rendőrség pedig konkrétan a házára vigyáz, mert elég értékes a cucc.
Tényleg értékes!
A bálnahányásnak a szépségiparban van egy másik neve az ambergris. Az ámbráscetek legfőképp tintahalat fogyasztanak, annak viszont számos kemény része van, például a szájszerve. Ahhoz, hogy ne okozzon belső sérüléseket, a cet egy ambrein nevű anyagot választ ki, majd ürülék vagy hányás formájában távozik. Ez kezdetben egy büdös, fekete massza, ami a vízen lebegve a napsütés és sós víz hatására kifakul és egy “tenger illatú” anyag lesz. Rendkívül ritka, többek közt parfümökben használják, általában eredeti, szerves vegyületként.
Jó lenne nem megölni amúgy a ceteket…
Akkorára nőtt az óceáni szemétfolt, hogy fél Európát elnyelné!
Konkrétan 1,6 millió négyzetkilométeren terül el és nagyjából 88 000 tonnásra becsülik a szakemberek az óceáni áramlatok által összehordott, főleg műanyagokból álló óriási szemétszigetet, amely valahol Kalifornia és Hawaii közt félúton található. Ugyanis Kína gondolt egyet és lezárta határait az importált szeméthegyek előtt.
(Forrás: Player.hu | Borító: @flaviewxvx)