A döntés azután született, hogy egy kormányzati jelentés megállapította, hogy a vadászat nem felel meg az izlandi állatjóléti törvénynek.
Az izlandi kormány közölte, hogy állatjóléti aggályok miatt augusztus végéig felfüggeszti az idei bálnavadászatot, ami valószínűleg véget vet a vitatott gyakorlatnak. Az állatvédő csoportok és a környezetvédők üdvözölték a döntést, a Humane Society International pedig „jelentős mérföldkőnek nevezte az együttérző bálnavédelemben”.
„Meghoztam a döntést, hogy augusztus 31-ig felfüggesztem a bálnavadászatot” – mondta Svandis Svavarsdottir élelmezésügyi miniszter egy nyilatkozatban, miután egy, a kormány által megbízott jelentés megállapította, hogy a vadászat nem felel meg az izlandi állatjóléti törvénynek.

Az országnak már csak egy bálnavadászati vállalata van, a Hvalur, amelynek engedélye az uszonyos bálnák vadászatára 2023-ban jár le. Egy másik vállalat 2020-ban végleg leállt, mondván, hogy már nem nyereséges. Az izlandi bálnavadászati szezon június közepétől szeptember közepéig tart, és kétséges, hogy a Hvalur a szezon ilyen késői szakaszában még a tengerre indulna.
Az éves kvóták 209 uszonyos bálna – a kék bálna után a második legnagyobb tengeri emlős – és 217 minkebálna, az egyik legkisebb faj leölését engedélyezik. A bálnahús piacának csökkenése miatt azonban évről-évre kevesebb állatot ölnek meg. Izland, Norvégia és Japán az egyetlen olyan ország a világon, amely a környezetvédők és az állatvédők heves bírálatai ellenére a mai napig folytatja a bálnavadászatot és tradícióinak részeként tekint rá.
A bálnavadászattal szembeni ellenállás egyre erősödik Izlandon, és a többség már a gyakorlat megszüntetése mellett van. Egy június elején közzétett felmérés szerint az izlandiak 51%-a ellenzi a vadászatot, 29%-uk pedig támogatja azt, a 60 év felettiek körében. Ez kifejezetten érdekes, főleg annak fényében, hogy Izland évszázadok óta nagymértékben függ a halászattól és a bálnavadászattól.

Az elmúlt két évtizedben ráadásul felvirágzott a turizmus, beleértve a bálnaleső túrákat is, ennek a két kulcsfontosságú ágazatnak az érdekei azonban teljesen eltérnek egymástól: míg egyikük abból él, hogy a szabadon úszó, boldog bálnákat nézik a turisták, a másik vállalat egyenesen leöli őket. Ami tovább csorbítja az izlandi bálnaipart az többek közt az, hogy Japán, a bálnahús messze legnagyobb piaca, három évtizedes szünet után 2019-ben újraindította a kereskedelmi célú bálnavadászatot, drasztikusan csökkentve ezzel az Izlandról származó importigényt.
Egyetértesz azzal, hogy a nemzetközi nyomásgyakorlás egyre erősebb a bálnavadászat ellen, vagy senkinek nincs joga beleszólni más nemzetek tradícióiba?
Izland nem a bálnavadászattól szép, de azért egy jó hely:
Gyere velünk egy megnyugtató izlandi sétára
Szeles napfelkelte a fekete homokos tengerparton Izland déli partján. A Nomadic Ambience videói nem ismeretlen a magazin rendszeres olvasóinak sem, többször is közzétettünk már nagyon látványos videókat erről a csatornáról. Most is sikerült lenyűgözni.