Több hónapnyi huzavona után a világ leggazdagabb embere mégsem vásárolja fel a Twittert. Áprilisban röppent fel a hír először, hogy a Tesla-vezér által olyan sokat bírált közösségi oldalnál nagy részvény felvásárlásba kezdett, április elején pedig már 9,2% -os részesedést szerzett a cégben ami mintegy 2,89 milliárd dollárjába kerülhetett.
Persze hamar kiderült, hogy emberünk nem járt el túl szabályosan, ugyanis az amerikai törvények kimondják, hogy amennyiben 5 százalékkal megegyező vagy nagyobb részesedést szerez egy befektető egy amerikai tőzsdén jegyzett vállalatban, azt az akvizíciótól számított 10 napon belül jelezni kell az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdebizottságnak (SEC).
Elon Musk tehát trükközött, és ezzel nem csak, hogy nem tartotta be a törvényeket, de jókora profitot is szerzett a tőzsdei felvásárlás elhallgatásával. A jogirat szerint Musk januárban kezdett Twitter-részvényeket vásárolni, márciusban átlépte az 5% -ot, de csak 9,2% -nál jelezte, hogy bevásárolta magát a közösségi oldalba, ezzel kikerülve, hogy a részvények vásárlásának hírére emelkedjenek az értékei, tehát alacsony áron jutott hozzá. Így 140 millió dolláros (~52 milliárd forint) profitot hozott össze.

Voltak gondok, bőven…
Persze nem csak ez volt itt a probléma. Köztudott volt, hogy Elon Musk akkora vagyonnal rendelkezik, hogy akkor felvásárolhatta volna azonnal a maradék 91% -nyi részvényt is, erről még akkor Don Bilson, a Gordon Haskett Research Advisors befektetési tanácsadócég munkatársa beszélt a CNBC -nek. Az üzleti életben ezt a tevékenységet ellenséges felvásárlásnak hívják, ez pedig azt jelenti, hogy úgy vásárol fel nagy mennyiségű részvényt, hogy a cég menedzsmentjétől erre nem kért engedélyt. Ráadásul mint azt akkor említette, nem kíván tagja lenni az igazgatótanácsnak sem. Ilyenkor úgynevezett shareholder rights plannel szoktak védekezni, ami a jelenlegi részvényesek kedvezményes vásárlási jogának gyakorlata, így elősegítve, hogy senki ne rendelkezzen kirívóan nagy többségi tulajdonrésszel.
Nem mindenki adta olyan könnyen
Aztán alig pár nappal később kiderült, hogy például a szaúdi herceg aki nyíltan kinyilvánította nemtetszését, nagyon is ragaszkodik a részesedéséhez, és nem hajlandó eladni Elon Musknak. A szaúdi herceg, aki az arab világ egyik leggazdagabb embere 2011-ben 300 millió dollárt fektetett a Twitterbe, jelenleg a részvények 4,4% -a felett uralkodik, tehát a Tesla-vezérnek fontos lett volna, ha tényleg irányítást akart volna szerezni a Twitter felett. Egy ideig nagyon bizonytalan volt, hogy mit is szeeretne egész pontosan. Két héttel később aztán újabb, mint kiderült elhamarkodott hírek keltek szárnyra, miszerint megszületett a megállapodás, hihetetlen összeget tett le az asztalra napjaink tech-guruja, konkrétan 44 milliárd dollárt. Ez a 44 milliárd dollár, amiért megszerezte volna, a magyar államháztartás közel fele, azaz nagyjából 15 ezer milliárd forintot tesz ki.

Az első komolyabb megtorpanás
Majd aztán május közepén a CNN hozta le először a hírt, hogy Elon Musk felfüggeszti a Twitter felvásárlását, ugyanis újabb részletek várnak tisztázásra. A hír hatására a Twitter részvényei 20 százalékot estek a tőzsdei nyitás előtti kereskedelemben. Elon Musk egy Reuters-cikkre hivatkozik, ahol a Twitter vezetése azt nyilatkozta, hogy a bevételszerzésre alkalmas napi aktív felhasználóinak kevesebb mint 5 százalékát tették ki hamis vagy spam fiókok az első negyedévben. Ehhez szorosan kapcsolódtak Elon Musk azon tervei, miszerint új bevételszerzésemn töri a fejét a dollármilliárdos vállalkozó, és tulajdonképpen üzleti szempontból érthető, még akkor is, ha mi is közvetlenül áldozatává váltunk volna. Azt akarta ugyanis hogy fizetőssé teszi a hivatalos (verified) fiókokról származó posztok beágyazását vagy idézését a külsős oldalak számára. Ez a lépés egyébként példa nélküli a közösségi oldalak körében, hisz a beágyazott tweet egyértelműen a Twitter látogató forgalmát generálja.
A pont a történet végén
Most pedig végleg lezárult az ügy, nem lesz semmiféle felvásárlás, ugyanis Elon musk szerint a Twitter sok információt elhallgatott előle. Tulajdonképpen nem volt elégedett azzal, hogy a Twitter álláspontja szerint a nem valós fiókok a teljes állomány mindössze 5 százalékát teszik ki, a milliárdos szeretett volna erről sokkal részletesebb információt kérni, amit nem kapott meg. Végül most Elon Musk bejelentette, el kíván állni az üzlettől.
Kapcsolódó cikkeink:
A milliárdos techzsenivel kapcsolatban sokkal szívesebben olvasunk és írunk olyanokat, mint, hogy az általa társalapított kutatócég elkezdte szimulálni az evolúciót, vagy amikor márciusban a Gambit Energy Storage LLC nevű cég „mögé bújva” próbált segíteni a kemény tél miatt nehéz helyzetbe került Texas lakosain, de még a Las Vegas -i, Tesláknak készített alagútjai is sokkal pozitívabb fejlemények. Sőt, olykor komoly időmenedzsment leckéket is lehet tőle venni.
Szerinted volt valaha tényleg valós szándéka az úriembernek, vagy mindvégig csak trükközött?
(Forrás: Napidroid // Borító: @charlesdeluvio)