Bár olyan tényezőket, mint a covid, a világgazdaság, a környezetszennyezés, a politika nem tudjuk egy személyként kontrollálni, azt viszont igen, hogy mire figyelünk és mire nem. Mozogj, olvass, étkezz egészségesen, válogasd meg, hogy miket engedsz a Facebook hírfolyamodra, fókuszálj többet a munkádra, néha kapcsold ki a mobilt, legyen az e-mail fiókod egyszerűen üres, kapcsold ki a zavaró értesítéseket, töröld a káros ismerősöket, tartsd távol magad a negatív emberektől, oszd be okosan az idődet, tölts minőségi időt a szeretteiddel, és ne pánikolj. Persze hosszabban is kifejtjük, de ebben a hosszú felsorolásban minden benne volt, amit szeretnénk jövőre. Az óév utolsó napja a legalkalmasabb arra, hogy nagy döntéseket hozzunk.
Fogyassz jól híreket!
A XXI. században nem megengedhető, hogy tájékozatlanok legyünk, bármennyire is ellene vagyunk, tudnunk kell a világ legfrissebb eseményeiről, de semmiképp sem szabad a hírportálokat lesni egész nap. A statisztikák azt mutatják, hogy mi magyarok imádjuk a botrányokat, mindegy, hogy azt elismert művész, zenész vagy filmszínész követi el, vagy egy hétköznapi celeb. Az sem kétséges, hogy a negatív híreket 10x annyian nyitják meg, minél szörnyűbb és minél jobb címet lehet faragni hozzá, annál jobb. Idén az amerikai elnökválasztás kapcsán írtunk arról, hogy fogyasszunk jól híreket.
Chris Bailey Ontarióban élő író, aki a Hyperfocus című, a munkahelyi teljesítményről szóló könyvet írta, azt mondja, hogy a híreket egyfajta jutalomnak kell tekinteni. Amikor elvégeztél egy fontos aznapi feladatot, tarts 10 perc szünetet amiben elfogyasztasz annyi hírt amennyit csak lehet, de 10 perc elteltével újra állj neki a dolgodnak, hogy aztán ez a periódus mielőbb újra megismétlődhessen. Az ilyen napok, mikor jobban ki vagyunk élezve a friss hírekre, egyébként tökéletes alkalom az új projektek elindítására is. Ez azért van, mert az agyunkban van egyfajta beépített elfogultság az újdonságok iránt, ami boldogsághormonokat szabadít fel.
Hírérzékenyek vagyunk és nagyon nehéz így dolgozni
Az amerikai elnökválasztás kapcsán adott tanácsokat a BBC ahhoz, hogy hangoljuk össze a munkát és a kíváncsiságunkat. Bár már eldőlt, ki lesz az új elnök, ez 3 napba telt, közben pedig érthető módon mindenki a hírportálokat bújta, hogy újabb és újabb infókat tudjon meg, egyes államokról.
A kríziskezelés tanulható!
Márpedig abból idén hiány aztán nem volt. Nagyon sok dolog történik a világban, rengeteg negatív impulzus ér minket még akkor is, ha teljesen elszeparáljuk magunkat a valóságtól. Most a napokban a horvátországi földrengések tartották sokkban nem csak szomszédainkat, de magyar honfitársainkat, főleg azután, hogy az egész országban érezhető volt az utórengés. Szörnyű, hogy miből kell felállniuk. A természetre egyáltalán nincs ráhatásunk, ráadásul a földkéreg mozgásai pont olyan tényező, aminek semmi köze semmiféle emberi tevékenységhez. Egy valamit tehetsz, hogy ne tartson állandó negatív gondolatokban: uralod a saját elméd.
Sajnos csak úgy tudod megtartani a mentális egészséged, illetve úgy tudod hatékonyan kezelni a krízishelyzeteket és a CoVid -hoz hasonló nehéz szituációkat, hogy megszakítod a kapcsolatot (vagy sokkal kevesebbet beszélsz/találkozol) azokkal, akik egész nap csak panaszkodnak, akik azzal vannak elfoglalva, hogy a szomszéd miből vett olyan autót, a főnöknek miből telik Rolexre, stb… Az ilyen emberek ilyen jellegű problémái nem tartoznak rád. Viszont ezzel ellentétben sokkal többet kommunikálj inspiráló személyekkel, akiknek az élete tart valahová és nagy célokat érnek el nap mint nap. Akik tudnak pozitív tanácsokkal szolgálni, és olyan sztorikat mesélni, amikre azt mondhatod: “Azta, ez a fickó tényleg tud valamit!”
Nincs könnyű évünk, de a kríziskezelés tanulható
Ha végre megszabadulunk ettől a CoVid -tól, attól még jönnek majd a jövőben súlyos gondok, amik mentálisan megviselhetnek. De nálunk még okosabb emberek szerint a kríziskezelés tanulható, csupán az agyunkba „néhány programot” kell megfékezni.
Mozogj többet te is!
Ahogy azt a mindennapokban észrevehetjük, az emberek elkezdtek mozogni. Vannak akik heti egyszer mennek el futni pár kilométert, vannak akik a tekerés mellett döntenek, de akadnak akik inkább otthon a nappaliban tartanak maguknak edzéseket, és most, hogy a konditermek zárva vannak, nem lett könnyebb, sőt… Ezek közül a legnépszerűbb mozgásforma a futás, amellett, hogy csökkenti a stresszt és a szorongást, növeli az önbizalmad, és még az alvászavarban küzdőknek is a futást javasolják a szakemberek.
De azt is megértjük, ha nem szeretsz céltalanul „futkosni”, inkább egy saját testsúlyos edzés mellett teszed le a voksod. Ha nem tudnád egész pontosan azt hogy kell csinálni, akkor olvad el erről szóló cikkünket, ahol nem csak azt írjuk le, hogy csináld jól, de azt is, mire kell vigyáznod közben.
Saját testsúlyos edzés PRO ÉS KONTRA!
Az egyik legnépszerűbb edzésforma lett, gyors, egyszerű és nem kellenek hozzá eszközök. Viszont legalább annyi előnye van mint hátránya, ráadásul a neten ezer plusz egy tévhit kering erről. Most összefoglaljuk, ehhez több forrást is felhasználtunk, hogy minél sokoldalúbban és hitelesen tudjuk átadni.
Ne engedd a Facebooknak, hogy felfalja az idődet!
Továbbra is úgy tartjuk, hogy a Facebook a világ egyk legjobb dolga, egy giganagy közösségi platform, ami már nem csak a barátainkkal való kapcsolattartáról szól, hanem sok vállalkozás erre alapozta a tevékenységét. Viszont a hátulütője az erőssége is: pontosan tudja mire van szükséged. Ha megnézel egy vicces videót, máris sorakoztatja a többit, mert a célja, hogy minél több időt üss el rajta. Minél többet görgeted a feedet, minél több vicces cicás videót küldesz át az ismerőseidnek, minél inkább rákattansz, annál több időt fog rabolni. Öngerjesztő folyamat, amit nagyon nehéz leállítani.
Két egyszerű alkalmazás is van, ami a hírfolyamodat “butítja le”, a Facebook további részeit azonban zavartalanul használhatod. Ez akkor jön jól, ha könnyedén elcsábulsz a feeden, és ész nélkül tekered, miközben fontos dolgod lenne a gép előtt. A linkeket a két említett alkalmazáshoz az alábbi cikkünkben találod meg:
Ne engedd a Facebooknak, hogy felfalja az idődet – így csináld!
Biztos előfordult veled, hogy azon kaptad magad, hogy indokolatlanul tekered a Facebook feedet. Ez a cikkünk most erre fog esetleges megoldást nyújtani neked. Bár néha nekünk is muszáj felmennünk, hisz a csoportot és Facebook oldalunkat is kezelni kell, de néha még minket is elragad, a legrosszabb pedig, hogy ilyenkor saját magad előtt is tagadod, mennyi időt is töltöttél ezzel, akár egy zugivó.
Minden csak azon múlik MIT és HOGYAN!
Tudod mi a különbség a sikeres és a sikertelen ember között? Nem csak a szerencse, a “jókor volt jó helyen”, illetve a neveltetés meg a diploma. Hanem a gondolkodásmód. Ha szegényen gondolkodsz, szegény maradsz. Ha negatívan gondolkodsz, negatív spirálba kerülsz, negatív események sorozata történik körülötted. Ha csak másokat hibáztatsz mindenért, Gyurcsány hibája, elmúltnyócév, O1G, a kommunisták, a NER, Soros György, meg mindenki más, akkor te sosem leszel jobb. Sosem leszel jobb sem önmagadnál, sem másoknál.
„Szarul indul a nap?” Ahelyett, hogy magadba roskadnál, bosszankodnál és morognál egész nap, próbálj kihívásként tekinteni, ami holnap, holnapután, egy hét múlva, jövőre már nem számít. Idegesít az időjárás és bosszantanak a politikusaink? Attól, mert telekommenteled a politikai pártok Facebook oldalait, nekik rosszabb nem lesz, neked pedig jobb nem lesz. Attól, mert idegeskedsz, hogy esik az eső, elállni nem fog, azonban te felbosszantod magad. Ez az egyik kedvenc cikkünk ebből az évből:
Minden azon múlik MIT és HOGYAN mondunk, gondolunk. Most megmutatjuk, mire figyelj!
Tudod mi a különbség a sikeres és a sikertelen ember között? Nem csak a szerencse, a „jókor volt jó helyen”, illetve a neveltetés meg a diploma. Hanem a gondolkodásmód. Ha szegényen gondolkodsz, szegény maradsz. Ha negatívan gondolkodsz, negatív spirálba kerülsz, negatív események sorozata történik körülötted.
Lásd meg a szépet!
Idén számos szép, izgalmas és érdekes helyet mutattunk meg itt a magazinban. 5 elképesztő túraútvonalat a nagyvilágból, 3 csodás amerikai kisvárost, kedvenc látványosságunkat, a Manhattanhenge -t, bámulatos ázsiai nagyvárosokat, de találtunk izgalmas európai helyeket is.
Megszállottan gyűjtjük az inspiratív, motiváló és egyszerűen csak szép reklámokat, amik lehetőleg jelentenek is valamit. Ilyen volt a megható Google reklám a Super Bowl szünetében, vagy a Scandinavian Airlines kedves üzenete, de az is egy élmény volt, mikor megtudtuk, milyen egy korty Dubicz bor, csak, hogy egy hazai példát is említsünk.