Szerettünk volna egy rövidebb listát összerakni mint tavaly, de minden erőfeszítésünk ellenére ez nem sikerült, de ennyi baj legyen. Ez egy nagyon jó esztendő volt, akár az előző, de az év elején világossá vált, hogy a sport rovatra egy kicsivel többet kell összpontosítani, ezt sikerült is tartani, noha a foci világát nagyon nehéz lekövetni, és arra szinte már külön ember kéne. Az F1 szezon, az NFL és NBA viszont nagy teret nyertek. Ez volt az év egyik legnagyobb projektje, hogy ebben rendszert találjunk. Emellett persze nem feledkeztünk meg másról sem. Azt előre leszögezzük, hogy az általunk legkedveltebb cikkek nem azonosak a leglátogatottabbakkal, némelyik méltatlanul kevés figyelmet kapott ezek közül. De nézzük is, mikről írtunk legszívesebben.
Zenéről és stílusról…
Számos amerikai zenei mozgalomhoz stílusmozgalmak társultak: a diszkó a 70-es években, a grunge a 90-es években és a hip-hop a 2000-es években, hogy csak néhányat említsünk. Ezekhez mind külön öltözködési formák, trendek alakultak ki. A punk és a rock elkerülhetetlenül nyomot hagyott az öltözködésünkön, ezen kívül nem sok olyan stílusirányzat maradt meg, ami a gyökerekhez nyúl vissza, elég csak a mai discora és a hip-hopra gondolni. Bár az 1950 -es évek Jazz-korszak öltözködési formája sem tartott ki idáig, ezt azért rendszeresen megidézik különböző rendezvények keretein belül a világon szinte mindenütt.
Történelemről…
Igaz, hogy gengszterek egytől-egyig, de attól még a történelem meghatározó alakjai, noha nem jó értelemben. Mivel szeretjük a gengszterfilmeket, ezért összegyűjtöttünk 5 olyan legendás maffiózót az olasz-amerikai családok aranykorából, akikről méltatlanul kevés szó esik, pedig legalább akkora hatalommal, vagyonnal és hírnévvel rendelkeztek egykor. Mindegyikük története és végzete a felsorolásban valamilyen módon kapcsolódik egymáshoz.
Utazásról és kalandról…
Hegyek vagy a tengerpart? Klasszikus dilemma mikor egy európai nyaralást tervezünk. Tudtad, hogy vannak olyan helyek szerte a kontinensen, ahol nem kell választanod egyik vagy másik közül? Na és azt, hogy amint tavaszodik majd és nyeregbe tudsz pattanni, lesz 5 nagyon látványos és menő helyszín, ahova elmehetsz majd? Hisz mi kigyűjtöttük nektek. Ezen felül bakancslistás ázsiai nagyvárosokat, kulináris élvezetekkel tarkított túrahelyszíneket és 5 alpesi régiót is. Lentebb találod őket:
Életérzésről és boldogságról…
Egyre többet halljuk a hygge, lagom, sisu, fika skandináv kifejezéseket, és úgy nagyjából tudjuk is miről szólbak, de egész pontosan mégsem. Svédország, Norvégia, Dánia és Finnország a legjobb életminőséget biztosító országok nem csak Európában, de a sajátos életszemlélet, pozitivitás és általános jó hangulat még világszinten is ismert. Pedig ha valahol az év egy nagy részében tényleg pocsék idő van, az éppenséggel ezek a Skandináv országok. Elsősorban itt Magyarországon a hygge és a lagom lett nagyon népszerű, pedig pont mi vagyunk azok, akik ebből valójában (nagy átlagban) tényleg semmit sem értenek. Ez pedig nem csak izgalmas címmel ellátott könyvek oldalain köszön vissza, hanem a modern lakberendezésben is. Minimalista, fehér, fekete és szürke enteriőrök, persze némi szőrmével, a kávézók és bárok pedig tömegével nyílnak ebben a stílusban.
A világ top milliárdosai viszont egészen máshogy szemlélik ezt az egészet, és bizonyára egyáltalán nem érdekli őket a skandináv életfelfogás. Csináld úgy, mint Oprah Winfrey, Warren Buffett vagy Jeff Bezos. Oprah például reggel 7 -kor már 5 kutyájával sétálgat, Elon Musk pedig azonnal nekilát a munkának. A volt Amazon vezér meg például akkor kelt fel, amikor az ágy kivetette magából, de délelőtt 10 -kor biztos, hogy már valamilyen meetingen ült, míg a céget vezette. Nos, hogy a milliárdjaiknak mi köze az életvitelhez, azt nem tudni, de a boldogságukhoz egész biztosan hozzájárul, hogy maguk alakítják a napi rutinjukat.
A munka módjáról…
A huszadik század elején még annak örültek a világ nagy részén, hogy a heti 6 napos, napi 10 órás munkaidőt felváltotta a 40 órás munkahét. Ez főleg az ipari forradalommal esik egybe, amikor is a gépesítés lehetővé tette, hogy kevesebb emberi erőforrásra legyen szükség egy adott munka elvégzéséhez. Így gondolta a századelő meghatározó angol közgazdásza, John Maynard Keynes is, aki azt jósolta egy 1930 -as tanulmányban, hogy 2030-ban már csak heti 15 órát kell majd dolgoznia az embereknek. Tévedett volna?
Filmekről…
Kicsit háttérbe szorultak a filmes témák, helyette viszont mint azt a felsorolásból is érzékelni lehet, rengeteg utazós cikk volt. Ennek ellenére azért idén is volt néhány gyűjtemény, például olyan filmekről, amelyikben a főhős a vadonban ragad, hogy csak egyet említsünk. A dráma amúgy is egy kedvelt műfaj, hát még ezek. Ez az áttekintés 2010 -től egészen 2017 -ig mutatja be a TOP 5 ilyen kiváló alkotást.
A közlekedésről…
Viccesen hangzik, hogy ezt így külön megemlítjük, de hirtelen 3 olyan cikket is találtunk a kedvencek között, amik igazából ebben a témakörben íródtak meg. Például adtunk néhány király tippet a városi biciklis közlekedéshez, többek között, méghozzá abból az apropóból, hogy a brit CyclePlan felmérésének eredménye szerint a megkérdezettek 89% szerint a városi biciklizés ijesztő, igaz, kifejezetten az Egyesült Királyságban élőket kérdezték erről. De azt azért mindannyian tudjuk, hogy itthon sem annyira rózsás a helyzet, legalábbis van még mit javítani.
De ha már úgyis a szigetország került szóba, akkor pont jó, hogy ide válogattuk a londoni közlekedés egyik zseniális ötletéről szóló írásunkat. A Transport for London (TfL) a londoni közlekedési szolgáltatások mögött álló állami szerv néhány hónapja egy igen érdekes kísérletbe kezdett: a város 18 pontján a gyalogosoknak állandóan zöld van, csak akkor vált pirosra a lámpa, ha autós közeledik. Így a gyalogosok folyamatosan tudnak haladni, a közlekedés pedig szó szerint folyamatos. Ez volt az első alkalom, hogy London ilyesmiben gondolkodott volna.
Technológiáról…
Ahogy lehet, és valamennyit meg is értünk belőle, azonnal beszámolunk a legújabb technológiai trendekről, mert fontos, hogy lépést tartsunk rohamosan fejlődő világunkkal. Az év egyik leghosszabb és legrészletesebb cikke kimondottan év végén került a magazinra a Forbes.com egyik szerzőjének cikkét felhasználva forrásként. Ebben olyan kérdéseket feszegetünk, hogy vajon mely technológiák nyerik a legnagyobb teret? Melyek a legfontosabb trendek, amelyekre az üzleti vezetőknek fel kell készülniük? Melyek azok, amik egy hétköznapi ember életét is befolyásolhatják? Válaszok lentebb!
Az autókról…
A vadonatúj autó vásárlásának egyik legnagyobb előnye a garancia, de ha egyszer lejár – akkor marad a remény, hogy megbízható autóval rendelkezel. Egyesek a garancia lejárta után azonnal lecserélik autójukat, de a megbízhatóság kulcsfontosságú, főleg akkor, ha azt tervezed, hogy még évekig szeretnéd hajtani a járgányt. A kétes hírű CarVertical összegyűjtötte, hogy mely autókkal volt a legkevesebb probléma az elmúlt időszakban, és melyeknél kisebb a valószínűsége, hogy egyszerűen megálljanak alattad a sztráda közepén. Persze, tudjuk, hogy mindenkinek az a legmegbízhatóbb amiben éppen ül nap mint nap, és azzal kapcsolatban sincsenek kétségeink, hogy ez a TOP 5 -ös lista némi vitát válthat ki. De ezzel semmi baj! 😊
Pénzről…
Akár ide sorolhattuk volna a fentebb már említett a világ top milliárdosainak napjait röviden bemutató írást is, de azért így is maradt itt izgalmas téma. Mi magyarok amúgy nagyon szeretünk pénzről beszélgetni, egymás zsebében turkálni és mindig vágyakozni a milliárdokra. Persze, elsőre tök jól hangzik a nagy kecó, a jacht és a szuper kocsi, na meg a komornyik, aki mindent megcsinál helyetted, a kertész aki rendben tartja az oltári nagy birtokot, meg a szép feleséged, aki lehet, hogy csak a pénzedért van veled. Viszont az is tény, hogy a több pénz egészen másfajta, új kihívásokat tartogat, amit nem mindenki tud megfelelően kezelni. Ne akarj nagyon gazdag lenni, elég ha csak egy kicsit leszel az. 😂
… és amit még NAGYON szeretünk …
Chillezni! Mindegy, hogy repülünk egyet virtuálisan New York felett, vagy megnézzük, hogy csap le rá a zivatar több kamerállásból. Mindegy, hogy a Golden Gate híd tövében üldögélünk és nézzük, ahogy kel fel a nap, vagy éppen azt nézzük, ahogy Abao tanul, miközben a Yokohama öbölben éppen lemenőben van a nap. Esetleg amikor a japán fickó eszik, szinte már pontos rituálékat betarva, vagy Norvégiában nézzük végig, ahogy napszakok váltják egymás és hallgatjuk a táj nyugalmát. Ezek szórakoztatnak és tökéletesen ellazítanak. Mondhatni terápiás jellege van. Ajánjani tudjuk.
(Borító: @fabcoco)